Arama

Kahire'de sergilenen Osmanlı yadigarları

Mısır'ın neredeyse bütün şehirlerinde Osmanlı ve Memlûk dönemine ait ev, cami, saray, çeşme gibi farklı yüzlerce tarihi esere rastlamak mümkün. Bunlardan biri de Kahire'deki El-Muiz Caddesi… Eski Kahire'nin kalbinin attığı yerlerden biri olan bu cadde, Osmanlı ve Memlûk döneminden kalma tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. İşte, Kahire'de sergilenen Osmanlı yadigarları…

  • 1
  • 14
El-Muiz Caddesi
El-Muiz Caddesi

1979 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan, Fatımiler dönemi Kahire'sinin merkezi olarak da bilinen El-Muiz Caddesi, Osmanlı ve Memlûk döneminden kalma önemli tarihi binalara ev sahipliği yapıyor.

  • 2
  • 14
Türk kültür hazinesi
Türk kültür hazinesi

Başkent Kahire'nin El-Ezher Üniversitesi, Hüseyin Camisi ve Han Halili gibi tarihi yapılarının yer aldığı Derrase bölgesinin hemen bitişiğinde yer alan El-Muiz Caddesi, kubbeli camileri, eski ticaret merkezleri, medreseleri ve sebilleri ile bir Türk kültür hazinesi durumunda.

  • 3
  • 14
Osmanlı ve Memluk dönemine ait eserler
Osmanlı ve Memluk dönemine ait eserler

Mısır'ın neredeyse bütün şehirlerinde Osmanlı ve Memlük dönemine ait ev, cami, saray, çeşme gibi farklı yüzlerce tarihi esere rastlamak mümkün. Memlük (1250-1517) ve Osmanlı (1517-1922) dönemine ait tarihi eserler, Memlüklülerin de Türk ve Çerkez olmaları nedeniyle Türklerden kalma tarihi eserler olarak kabul ediliyor.

  • 4
  • 14
Hakim Bi-Emrillah Camisi
Hakim Bi-Emrillah Camisi

Kahire'deki Hakim Bi-Emrillah Camisi, Ahmed bin Tolon ve Amr bin As camilerinin ardından Mısır'daki en büyük üçüncü cami olarak kabul ediliyor. Yapımına 989 yılında başlanan cami, 1013 yılında Altıncı Fatımi Halifesi Hakim Bi-Emrillah döneminde ibadete açılmış. Kahire'deki camiler arasında Arap cami mimarisinin estetik ve tezyinat bakımından en değerli ilk örnekleri arasında yer alan mâbed, XIX. yüzyılın sonunda bazı bölümlerinde açılan ilk İslâm müzesini de barındırmıştır.

Cami, Kahire'nin kuzey tarafında yer almakta olup adı halife el-Hakim bi'mri'llah'a aittir. Caminin inşasına emir veren Fâtımîlerin ikinci halifesi olan babası el-Aziz bi'llah idi. Cami, halife el-Hakim bi'mri'llah döneminde 20 Mart 1013 yılında tamamlanmıştı. Cami, şekil ve tasarım açısından eşsiz olan iki minaresi ile meşhurdur.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN