Arama

Kabe kaç kez, hangi sebeplerle kapatıldı?

Tarih boyunca meydana gelen savaşlar, olaylar ve salgın hastalıklar, Hz. İbrahim'den ümmete miras kalan Kabe'nin defalarca kapatılmasına neden oldu. Kabe-i Muazzama, geçtiğimiz günlerde ise corona virüs salgını nedeniyle ziyaretçilere kapatıldı. Suudi Arabistan yönetiminin kararıyla geçici bir süreyle tavaf ve sa'y alanlarına girişin yasaklanması, Kabe'nin etrafının tamamen boş olduğunu gösteren fotoğraf ve görüntülerin sosyal medyada yayınlanması, İslam aleminde büyük bir üzüntüye sebep oldu. Ancak her ne kadar yakın tarihte benzerine rastlanmasa da geçmişte Kabe, defalarca farklı sebeplerle ziyaretçilere kapatılmıştı.

  • 1
  • 18
EBREHE’NİN KÂBE’YE SALDIRISI - FİL OLAYI
EBREHE’NİN KÂBE’YE SALDIRISI - FİL OLAYI

537 yılında idareyi ele geçiren ve bir Hristiyan olan Yemen valisi Ebrehe el-Esrem, Hristiyanlığı yaymak için bölgede yoğun çalışmalara başladı. Arapların Kâbe'yi ziyaret için Mekke'ye gittiklerini görünce San'a'da, büyük bir katedral inşa ettirdi.

Ancak istediği şekilde ziyaretlerin olmayışı nedeniyle Ebrehe, Hristiyanlığın yayılmasına Kâbe'nin engel teşkil ettiği sonucuna vardı ve onu yıkmaya karar vererek içinde Mahmûd adlı filin de bulunduğu büyük bir ordu ile Mekke üzerine yürüdü.

Kureyş'in reisi Peygamberimizin dedesi Abdülmuttalib, Kâbe'ye gidip beytini koruması için Allah'a dua ettikten sonra halka şehrin dışına çıkmalarını, Kâbe'yi boşaltarak dağlara ve vadilere çekilmelerini emretmişti.

FİL VAKASI NEDİR?

  • 4
  • 18
KARMATİLER HACCI 10 YIL YASAKLADI
KARMATİLER HACCI 10 YIL YASAKLADI

Fatımiler'den ayrılan Şii Karmatiler Devleti'nin, 930 yılı öncesinde Mekke çevresine ve hac yollarına sürekli saldırılar düzenlemeye başlaması üzerine Mekke'ye hacca gelenlerin sayısı her yıl azalmaya başladı.

Bunun üzerine İslam âlimleri 930'da can ve mal güvenliğinin bulunmaması dolayısıyla hacca gitmemenin caiz olduğu yönünde fetva çıkarıldı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN