Arama

İstanbul'un fethinde zafer kazandıran Şahi Topunun sırrı

Fatih Sultan Mehmet, Peygamberimizin müjdelediği "İstanbul'un fethi"ni gerçekleştirme şerefine nail oldu ve şehrin semalarında İslam sancağını dalgalandırdı. "Yıkılamaz" sanılan surları yıkmayı başararak, yeni bir çağ açtı. Peki, İstanbul'un fethini sağlayan, Fatih Sultan Mehmet'in bizzat kendisinin geliştirdiği Şahi Topunun sırrı neydi? Yine kendi icadı olan havan topunu hangi amaçla kullandı?

  • 1
  • 30
‘YA BEN İSTANBUL’U ALACAĞIM, YA İSTANBUL BENİ’
‘YA BEN İSTANBUL’U ALACAĞIM, YA İSTANBUL BENİ’

Fatih Sultan Mehmet, "Ya ben İstanbul'u alacağım, ya İstanbul beni" anlayışıyla İstanbul'u fethetmeyi kafasına koymuş ve dönemin teknolojisini üst düzeyde kullanarak; hatta bilgi ve birikimleriyle onu aşarak, Peygamberimizin (sav) müjdesine kavuşan komutan olmuştu.

  • 2
  • 30
PEYGAMBER MÜJDESİNE KAVUŞAN KOMUTAN
PEYGAMBER MÜJDESİNE KAVUŞAN KOMUTAN

"İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur" diye asırlar öncesinden müjdeliyordu Resul-i Ekrem (sav) İstanbul'un fethini.

Sultan Mehmet Han, bu şerefe nail olmuş ve yüzyıllar boyu tüm dünyanın gözdesi olan İstanbul'da nihayet İslam sancağını dalgalandırmıştı.

  • 3
  • 30
İSTANBUL FATİH'TEN ÖNCE KAÇ KEZ KUŞATILDI?
İSTANBUL FATİH’TEN ÖNCE KAÇ KEZ KUŞATILDI?

İstanbul, Fatih'ten önce tarih boyunca toplam 29 kez kuşatılmış ama bu kuşatmaların hiçbiri başarıya ulaşamamıştı.

Stratejik konumu, boğazı, önemli bir dini merkez ve ticaret yolları üzerinde olması İstanbul'u birçok devletin ele geçirmek istediği "gözde kent" durumuna getirmişti.

  • 4
  • 30
İSTANBUL’U KUŞATAN İLK OSMANLI SULTANI
İSTANBUL’U KUŞATAN İLK OSMANLI SULTANI

İstanbul, Osmanlı tarihinde ilk kez 1395'te Yıldırım Bayezid tarafından kuşatılmıştı. Fakat ne yazık ki başarısız olunmuş, Fatih'e kadar da hiçbir komutan bu konuda muvaffakiyet sağlayamamıştı.

O dönem İstanbul'u çevreleyen surlar, 22 kilometre uzunluğundaydı ve 4,5 metre kalınlığı ile aşılması en zor engeldi; ancak Fatih Sultan Mehmet için imkânsız değildi.

  • 5
  • 30
OSMANLI TOPUN GÜCÜNÜ KISA ZAMANDA FARK ETTİ
OSMANLI TOPUN GÜCÜNÜ KISA ZAMANDA FARK ETTİ

Tarih boyunca birçok kez aşılmaya çalışılan İstanbul Surları, takvimler 1453 yılını gösterdiğinde Fatih'in azmine ve kendi keşfi olan toplarına bu defa dayanamayacaktı.

14'üncü yüzyılda tarih sahnesine çıkan toplar, Osmanlı tarafından ilk olarak 1389 yılında, I. Kosova Savaşı'nda kullanıldı. Ardından 1399 yılında Yıldırım Bayezid'in İstanbul'u kuşatması esnasında top atışları gerçekleşti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN