Arama

İstanbul'da az bilinen 10 Hamidiye Çeşmesi

Şehr-i İstanbul'un sevdalısı Sultan II. Abdülhamid, mevcut düzensizliğin önüne geçmek ve yeni yatırımlar yapmak kaydıyla can çekişen şehre yaşanırlık kazandırmak istiyordu. Peki, Abdülhamid'in başkent olan İstanbul'u, marka şehir haline getirmek için dünyanın önde gelen mimarlarına ve şehir plancılarına İstanbul ile ilgili projeler çizdirdiğini biliyor muydunuz? Sizler için, İstanbul'da az bilinen 10 Hamidiye Çeşmesi'ni derledik.

  • 1
  • 23
YILDIZ CAMİİ HAMİDİYE ÇEŞMESİ
YILDIZ CAMİİ HAMİDİYE ÇEŞMESİ

Beşiktaş'ta Yıldız Hamidiye Camii'nde bulunan saat kulesinin, camiye doğru sağ tarafında bulunmaktadır. Fransa'da dökülen yeşil renkli nefis Hamidiye Çeşmesi, Sultan II. Abdülhamid Han tarafından dünyaca ünlü Val d'Osne'ye yaptırılmıştır.

Çeşmenin ön tarafında Sultan II. Abdülhamid Han'ın tuğrası bulunmaktadır. Yan tarafında ise yapım tarihi olan 1900 tarihi görülmektedir.

Yıldız Camii'nin avlusunda dünyanın en kıymetli döküm şaheserlerinden biri olan ve Sultan II. Abdülhamid'in zekâsının tezahürü olarak yer alan çeşmeyi, II Abdülhamid önce, ahşaptan kendi eliyle yapmış daha sonra da devrin en seçkin dökümhanesinde bizzat sipariş vermiştir.

Sultan II. Abdülhamid Han'ın, Hamidiye Suyu'nu bu eşsiz çeşmelere bağlatarak geçmişten günümüze gelen su hizmetine imza atmıştır.

  • 3
  • 23
TOPKAPI SARAYI HAMİDİYE ÇEŞMESİ
TOPKAPI SARAYI HAMİDİYE ÇEŞMESİ

Topkapı Sarayı'nda, Selam Kapısı girişinin sağındaki süs havuzunun yanında yer almaktadır. 1889 yılında yaptırılan Hamidiye Çeşmesi, sonradan bu bölgeye getirilmiş olup orijinal yeri hakkında kaynaklarda bilgi bulunmamaktadır.

Alman İmparatoru II. Wilhem'in 1898 tarihinde İstanbul'a gerçekleştirdiği ziyaretin Topkapı Sarayı programında günümüzde Hamidiye Çeşmesi'nin bulunduğu yerdeki Cellat Çeşmesi'ni görüp de olumsuz bir kamuoyu oluşturmasın düşüncesiyle bu bölgeye Hamidiye Çeşmesi yerleştirilmiştir.

Çeşmenin üst kısmında motiflerle süslü madalyonunun içinde Sultan II. Abdülhamid Han'ın tuğrası bulunmaktadır. Hamidiye Çeşmesi, cellat tarafından kafası vurulan kişinin başının sergilendiği Seng-i İbret yanında, Sultan II. Abdülhamid Han'ın Topkapı Sarayı'na armağanı olarak yer almaktadır.

  • 5
  • 23
YILDIZ SARAYI HAMİDİYE ÇEŞMESİ
YILDIZ SARAYI HAMİDİYE ÇEŞMESİ

Sultan II. Abdülhamid Han'ın ikametgâhı olan Yıldız Sarayı'nın bahçesinde, Yaveran Dairesi'nin duvarına bitişik olarak 1903 yılında inşa edilmiş pek zarif bir Hamidiye Çeşmesi'dir.

Tahta çıkışının 25. yıl dönümünde İstanbul'da birçok yere Hamidiye Çeşmesi yaptıran Sultan II. Abdülhamid, Yıldız Sarayı bahçesine de 30 kadar Hamidiye Çeşmesi inşa ettirmiştir. Bu çeşmelerden birkaç tanesi mimar Raimondo D'Aronco tasarımıdır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN