Arama

İslam uygarlığında ‘tıp eğitimine’ dair bilinmeyenler

Hastane koridorlarında uzman cerrahın peşi sıra yürüyen genç ve istekli doktor adayları… Bu manzarayı yalnızca günümüzde görebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Müslümanların bundan 8 asır önce kurduğu üniversite hastanelerinde, öğrencilere ilk elden teorik ve pratik bilgiler veriliyor, soru cevap yöntemiyle bilgilerin pekiştirilmesi sağlanıyor ve tıp eğitimi alan öğrenciler, hekimlerle birlikte hastaları muayene ediyorlardı. İslam uygarlığında 'tıp eğitimine' dair bilinmeyenleri sizin için derledik.

  • 1
  • 8
İSLAM COĞRAFYALARINDA TIP EĞİTİMİ NASILDI?
İSLAM COĞRAFYALARINDA TIP EĞİTİMİ NASILDI?

12'inci asırda tıp eğitimi, hem gruplar halinde, hem de günümüzdeki gibi birebir olarak yapılıyordu.

Hastanedeki büyükçe bir salonda düzenli seminerler tertip ediliyor ve bunlar genellikle "Okuyan Hekim" adı verilen kişi tarafından tıp alanındaki bir el yazmasından bölümlerin okunmasını içeriyordu.

  • 2
  • 8
BAŞ CERRAH ÖĞRENCİLERE SORULAR SORUYORDU
BAŞ CERRAH ÖĞRENCİLERE SORULAR SORUYORDU

Okuma bittikten sonra başhekim ya da baş cerrah öğrencilere çeşitli sorular sorar ve öğrencilerin sorularını cevaplardı.

Tanınmış hekimlerle birlikte tıp metinlerini inceleyen çok sayıda öğrenci bulunuyordu.

  • 3
  • 8
EL YAZMALARI ÇOĞALTILARAK ÖĞRENCİLERE VERİLİRDİ
EL YAZMALARI ÇOĞALTILARAK ÖĞRENCİLERE VERİLİRDİ

O dönemde, İslam dünyasında kâğıt bol olduğundan el yazmaları çoğaltılarak öğrencinin özel kullanımına veriliyordu.

Buna benzer metinler Avrupa'da nadir bulunurdu. Bunların öğrencilere tahsis edilmesi de çok seyrek rastlanılan bir durumdu.

  • 4
  • 8
ÖĞRENCİLERİN HASTA GÖRMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİYDİ
ÖĞRENCİLERİN HASTA GÖRMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİYDİ

Tıp eğitimi kapsamında öğrencilerin nöbetçi hekim veya cerrah eşliğinde gruplar halinde hasta görmesi çok büyük önem teşkil etmekteydi.

İleri düzeydeki öğrenciler, ayakta tedavi bölümünde hasta öyküsü alan, hasta muayene eden ve reçete yazan hekimi dikkatle izlerdi.

  • 5
  • 8
HASTANEYE ÇOK SAYIDA TIP KİTABI BAĞIŞLADI
HASTANEYE ÇOK SAYIDA TIP KİTABI BAĞIŞLADI

Bu eğitim hastanelerinden bir tanesi de Şam'daki Nureddin Hastanesi'ydi. 12'inci yüzyıl hükümdarı Nureddin bin Zengi, bu hastaneyi hekim Ebulmecid el Bahili gözetiminde kurmuştu.

Kendi adını verdiği hastaneyi hastalara yemek ve sağlık hizmeti verilebilecek şekilde donatmış, ayrıca hastaneye çok sayıda tıp kitabı bağışlamıştı. Bu kitaplar özel bir salonda saklanmaktaydı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN