Arama

İskoçya'dan Türkiye'ye uzanan Antik Dünya tünelleri

Avrupa'da geniş bir bölgeyi kapsayan 'gizemli' tüneller (Erdstall tünelleri) 12 bin yıl önce yapılmış. Üstelik bu tünellerin Türkiye'ye kadar uzandığı düşünülüyor. Alman arkeolog Dr. Heinrich Kusch, bir mağara uzmanı ve 'Antik Dünya'ya Açılan Yeraltı Kapısının Sırları' (Secrets Of The Underground Door To An Ancient World) adlı kitabında, bu tüneller hakkında geniş bilgiler sunuyor. Bugünün yer altı otoyolları olan bu tünellerin yırtıcı hayvanlardan, kötü hava şartlarından ve savaşlardan korunmak için yapıldığı görüşü yaygın. Tünellerin tamamı birbirine bağlanmıyor fakat bir bütün olarak ele alındığında son derece geniş bir yeraltı ağı olarak karşımıza çıkıyor.

  • 1
  • 12
ERDSTALL, ‘MADEN TÜNELİ’ DEMEK
ERDSTALL, ‘MADEN TÜNELİ’ DEMEK

Avrupa'da, "Erdstall" adı verilen 2.000'den fazla, insan yapımı tünel bulunuyor. Üstelik uzun yıllardır üzerlerinde yapılan çalışmalara rağmen, henüz kimler tarafından ve ne amaçla yapıldığı bilinmiyor. Terim olarak "erdstall", Almanca maden tüneli anlamına gelir. Ancak maden tüneli ismi birçok insan yapımı yer altı tüneli için kullanılmaktadır.

  • 2
  • 12
TÜNELLERİN DUVARLARI OLDUKÇA PÜRÜZSÜZ
TÜNELLERİN DUVARLARI OLDUKÇA PÜRÜZSÜZ

Dünyada sayısız tünel sistemi vardır. Ancak erdstall tünellerinin bu sistemler içinde ayırt edici özellikleri var. Bu tünellerin son derece dar, oval ve duvarlarının pürüzsüz yapıda olduklarını söyleyebiliriz. Bazı erdstall tünellerinin sonunda banklar bulunur. Bu karanlık yerlerde, kimler, niçin oturdular, bilinmiyor.

  • 3
  • 12
HAVA AKIMI NEREDEYSE İMKANSIZ
HAVA AKIMI NEREDEYSE İMKANSIZ

Bu dar tünellerin içinde, daha alçak ve daha yüksek tünellere geçmek için kullanıldığı tahmin edilen geçiş noktaları var. Erdstall tünellerinin bir girişi ve bir çıkışı bulunuyor. Bu özelliği, hava akımını neredeyse imkansız hale getiriyor.

  • 4
  • 12
İSKOÇYA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN TÜNELLER
İSKOÇYA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN TÜNELLER

Alman arkeolog Dr. Heinrich Kusch, "Secrets Of The Underground Door To An Ancient World" (Antik Dünyaya Açılan Yer altı Kapısının Sırları) adlı kitabında, Avrupa kıtasının hemen her köşesinde Neolitik yerleşimlerin altlarında tüneller bulunduğunu belirterek, bu tünel ağının İskoçya'dan bugünkü Türkiye topraklarına kadar uzandığını bildirdi.

  • 5
  • 12
İLK TÜNEL AĞININ KANITLARI
İLK TÜNEL AĞININ KANITLARI

Dr. Heinrich Kusch ayrıca kitabında; "Bu tünellerin birçoğunun 12 bin yıl gibi uzun bir süreden sonra hala duruyor olması, orijinal (ilk) tünel ağının muazzam olduğunun kanıtıdır." diyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN