Arama

İkinci Dünya Savaşı'nın en önemli olayları⚔

İnsanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı'nın bıraktığı derin izler, savaşın sona ermesinin üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen hala görülüyor. 60 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan savaş, yeni dünya düzeninin şekillenmesi sürecini de başlattı. Peki, İkinci Dünya Savaşı'nın seyrini değiştiren en önemli olaylar hangileriydi?

  • 1
  • 33
TARİHİN EN KANLI SAVAŞI
TARİHİN EN KANLI SAVAŞI

İnsanlık tarihindeki en kanlı savaş olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı'nın bıraktığı derin izler, savaşın sona ermesinin üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen hala görülebiliyor.

  • 2
  • 33
II. DÜNYA SAVAŞI NASIL SONA ERDİ?
II. DÜNYA SAVAŞI NASIL SONA ERDİ?

Nazi Almanyası, İtalya ve Japonya liderliğindeki Mihver devletleriyle İngiltere, Fransa, ABD ve Sovyetler Birliği önderliğindeki İttifak devletlerinin çarpıştığı savaş, Nazi Almanyası'nın teslim olmasıyla Avrupa'da 8 Mayıs 1945'te son buldu.

Buna karşın savaş, Mihver devletlerinden Japonya'nın teslim olmayı reddetmesi ile Pasifik cephesinde bir süre daha devam etti.

ABD'nin iki atom bombalı saldırısında yaklaşık 150 bin vatandaşını kaybeden Japonya'nın teslim olmayı kabul etmesinin ardından İkinci Dünya Savaşı, 2 Eylül 1945'te tüm dünyada bitti.

  • 3
  • 33
YAŞANAN ACILAR HALA TAZE
YAŞANAN ACILAR HALA TAZE

Aradan geçen 74 yıla rağmen büyük yıkıma yol açan savaşın hayatta kalan mağdurları ve ölenlerin yakınları, yaşanan insani krizlerin acısını hala taşıyor.

İttifak devletleri ile Mihver İttifakı'ndan 70 milyondan fazla askerin çarpıştığı İkinci Dünya Savaşı, dünya tarihine en çok can kaybının verildiği savaş olarak geçti.

  • 4
  • 33
60 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
60 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Savaşın sürdüğü 6 yıl boyunca asker ve sivil 60 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti. Bu rakam, 1940'lı yıllarda 2,3 milyar olan dünya nüfusunun yüzde 3'ünü oluşturuyordu.

Savaşın sebep olduğu kıtlık ve hastalıklar nedeniyle hayatını kaybedenler de eklendiğinde ölü sayısı, ilerleyen yıllarda 80 milyona yaklaştı.

  • 5
  • 33
BİRÇOK SİVİL GÖÇE ZORLANDI
BİRÇOK SİVİL GÖÇE ZORLANDI

Savaşın etkilediği ülkelerde yaşanan sınır dışı ve zorunlu tahliye gibi uygulamalar, milyonlarca insanı yerinden etti.

Nazi Almanyası'nın ırkçı politikaları yüzünden Avrupa'nın çeşitli bölgelerindeki çok sayıda Yahudi yerlerinden edilirken Finlandiya, Polonya, Baltık ülkeleri, Sırbistan ve Macaristan'dan da birçok sivil göçe zorlandı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN