Arama

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğrafları

Resmi rakamlara göre toplam 8.556.315 ölü, 21.219.452 yaralı ve 7.750.945 kayıp ve esir bırakan; başta Osmanlı Devleti'nin parçalanmasıyla coğrafi sınırların değişmesine neden olan Birinci Dünya Savaşı, bir asır önce son buldu. Sizler için, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin bilinmeyen fotoğraflarını derledik.

28 Temmuz 1914 tarihinde Avrupa'da başlayan savaş ve dünyanın dört bir yanına dağıldı. Diğer ülkelerin katılması sonucunda sömürgelere yayılan savaş, "Dünya Savaşı" olarak adlandırıldı.

Birinci Dünya Savaşı insanlık tarihinin en kanlı altıncı savaşıdır.

Savaş, binlerce insanın bedeninde ve özellikle de yüzünde kalıcı izler bıraktı. Estetik ameliyatlar kullanılmış olsa da düzeltilemeyecek yaralanmalar için yüz maskeleri kullanıldı. Bazı askerler ömürlerinin sonuna kadar hastanelerde ya da bakım evlerinde kaldılar.

Birinci Dünya Savaşı'ndaki zayiat sayısı 35 milyonun üzerindedir. 15 milyon sivil ve asker hayatını kaybetti, 20 milyondan fazla insan ise yaralandı.

Savaş boyunca milyonlarca asker, siper savaşlarının dehşetinden dolayı "savaş bunalımına" yakalandı. Bu rahatsızlıktan mustarip olan askerler uyuyamıyor, konuşmasına hakim olamıyor, korku nöbetleri geçiriyor ve sürekli titriyorlardı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN