Arama

Hasankeyf’te taşınan 7 tarihi eser

Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin, baraj gölü alanından çıkarılarak Yeni Kültürel Park Alanı'na getirilmesinin ardından; İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Cami'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı başarılı bir şekilde taşınmıştı. Son olarak ise 609 yıllık Er-Rızk Camisi'ni yeni yerine taşıma işlemi de tamamlandı. İşte Hasankeyf'te taşınan 7 tarihi eser hakkında bilgiler...

Hasankeyf’te taşınan 7 tarihi eser

Hasankeyf'te tarihi ve kültürel değerlerin korunması, bunların gelecek nesillere aktarılması için başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi eserlerin yeni yerleşim alanına taşınması çalışmaları tamamlandı.

Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi'nin, baraj gölü alanından çıkarılarak Yeni Kültürel Park Alanı'na getirilmesinin ardından İmam Abdullah Türbesi ve zaviyesi, Süleyman Han Cami'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camii'nin minaresi de başarılı bir şekilde taşındı.

Son olarak baraj gölü sahasından çıkartılan bin 700 ton ağırlığındaki Er-Rızk Camisi'nin ana gövdesi, 256 tekerlekten oluşan, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) aracıyla Kültürel Park Alanı'ndaki yerine götürüldü. Böylece 7 tarihi eserin taşınma süreci sona erdi.

İşte Hasankeyf'te taşınan 7 tarihi eser...

  • 3
  • 21
Zeynel Bey Türbesi
Zeynel Bey Türbesi

Dicle'nin sol sahilinde bulunan eserler içinde en önemlisi Uzun Hasan'ın torunu Zeynel Bey'in türbesidir. Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın 1473'te Otlukbeli Savaşı'nda ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırılmıştır. Hangi tarihte yapıldığı bilinmemekle beraber Zeynel Bey'in öldüğü yıllarda yapıldığı tahmin edilir.

Tarihe tanıklık eden camiler

Türkiye'de geçen yıl ilk defa uygulanan projeyle bütünsel olarak taşınan Zeynel Bey Türbesi, baraj gölü alanından çıkarılarak Yeni Kültürel Park Alanı'na getirilmişti. Bin ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni taşımak için dünyanın en ileri teknolojilerini kullanıldı.

Ardından İmam Abdullah Türbesi, Süleyman Han Camisi'nin minaresi, taş kapı ve çeşme bölümü, Kızlar Camisi, Artuklu Hamamı, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Er-Rızk Camisi'nin minaresi de başarılı bir şekilde taşındı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN