Arama

Hamburgerin Orta Asya’ya uzanan tarihi

Hamburger, özellikle kısıtlı zamanlarda hızlı ve pratik bir öğün arayışına girdiğimizde, neredeyse ilk tercih ettiğimiz yemek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ABD kültürünün tüm dünyaya yayılması ve zincir restoranlar ile popüler kültürün adeta bir taşıyıcısı olan hamburgerin aslında Orta Asya'ya uzanan bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ya da hamburger isminin nereden geldiğini? Veya hamburgeri tükettikten sonra vücudunuza etkilerini? Hamburgerin tarihine dair az bilinen detayları sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 12
HAMBURGER NEDİR?
HAMBURGER NEDİR?

Hızlı ve pratik oluşu ile özellikle dar zamanların kurtarıcı yemeği olan hamburger, iki dilim yuvarlak sandviç ekmeğinin arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılan bir sandviç türüdür. Genellikle ketçap, mayonez, turşu, karamelize veya normal soğan, domates, hardal ve bunlar gibi çeşitli malzemelerin de ilavesiyle servis ediliyor.

  • 2
  • 12
AYAKÜSTÜ TÜKETİLEN YİYECEKLERİN BAŞINDA GELİYOR
AYAKÜSTÜ TÜKETİLEN YİYECEKLERİN BAŞINDA GELİYOR

Yapımında kullanılan köfte genellikle kırmızı et olsa da tavuk etinden (chicken burger) yapılanları da yaygın olarak tüketiliyor. Yağ oranı çok yüksek olan hamburger, aynı zamanda ayaküstü tüketilen yiyeceklerin de en önemlisi.

  • 3
  • 12
HAMBURGERİN KÖKENİ ORTA ASYA’YA UZANIYOR
HAMBURGERİN KÖKENİ ORTA ASYA’YA UZANIYOR

Hamburgerin tarihi Orta Asya'ya, Tatar olarak bilinen Türk toplumlarına kadar uzanıyor. O zamanlar savaşçı Tatar atlıları eti çiğ olarak yiyordu. Zamanla bu eti eyerlerinin altına koyup uzun seferlere çıktıklarında, atın hareketleri sonucu etin az da olsa piştiğini ve daha kolay çiğnenebilir hale geldiğini keşfettiler.

  • 4
  • 12
TATAR BİFTEĞİ NASIL ‘HAMBURG BİFTEĞİ’ OLDU?
TATAR BİFTEĞİ NASIL ‘HAMBURG BİFTEĞİ’ OLDU?

Asya steplerindeki bu uzun seferlerde, eti eyerin altından çıkarttıklarında ona tuz, biber ve soğan da ilave etmeye başladılar ve sonunda bugün bilinen 'Tatar Bifteği' ortaya çıktı. 19'uncu yüzyılın ortalarında, Almanya'nın Hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret amacı ile gittiği Orta Asya'da Tatar Bifteği'ni görüp Almanya'ya getirdi ve onu Hamburg Bifteği olarak sunmaya başladı.

  • 5
  • 12
HAMBURGER İSMİ NEREDEN GELİYOR?
HAMBURGER İSMİ NEREDEN GELİYOR?

Daha sonraları bir aşçı bu eti kızartarak servise sundu ve ona "Hamburg'a ait" anlamına gelen "hamburger" adını verdi. Hamburger Almanya'nın dışına iki farklı yolla çıktı. Bunlardan ilki, bir fizikçi ve aynı zamanda da bir yemek geliştirme uzmanı olan Dr. J.H. Salisbury'nin hamburgeri İngiltere'ye götürmesiyle oldu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN