Arama

Fatih’in ‘Kızılelma’sı: Notre Dame

Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Paris'in sembol yapılarından biriydi ve geçtiğimiz gün çıkan yangın nedeniyle büyük hasara uğradı. Peki, bu sembol yapının geçmişte Osmanlı için bir "Kızılelma" hayali olduğunu biliyor muydunuz? "Doğu Roma" olarak adlandırılan İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet, ardından "Batı Roma"ya hakim olmanın hayallerini kurmaya başlamıştı. Onun Kızılelma hedefi, Notre Dame Katedrali'nin çan kulelerine Osmanlı sancağını dikmekti… Notre Dame Katedrali'nin tarihini ve Fatih Sultan Mehmet'in Kızılelma hedefine dair bilinmeyenleri derledik.

  • 1
  • 16
NOTRE DAME YANGINDA BÜYÜK HASAR GÖRDÜ
NOTRE DAME YANGINDA BÜYÜK HASAR GÖRDÜ

Geçtiğimiz gün çıkan yangın nedeniyle Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali bir kez daha gündeme geldi.

8,5 saatte söndürülen yangında, Fransa'nın sembolü olarak gösterilen ve gerçekleşen savaşlara rağmen ayakta kalan dünyaca ünlü 856 yıllık yapı büyük ölçüde zarar gördü.

  • 2
  • 16
YIKILAN KULENİN RESTORASYONU 20 YIL SÜRMÜŞTÜ
YIKILAN KULENİN RESTORASYONU 20 YIL SÜRMÜŞTÜ

Yangın sebebiyle Notre Dame Katedrali'nin 93 metre yüksekliğindeki kulesi ve yapının çatısı tamamen çöktü.

Yıkılan kulenin en son restorasyon çalışmasının 20 yıl sürdüğü ve 1864'de tamamlandığı belirtildi.

  • 3
  • 16
NOTRE DAME KATEDRALİ’NİN TARİHİ
NOTRE DAME KATEDRALİ’NİN TARİHİ

1160 yılında Paris katedrali "Avrupa'nın krallarının bölge kilisesi" olduktan sonra Piskopos Maurice de Sully tarafından "mağrur görevi için yetersiz" bulundu.

"Paris piskoposu" unvanını aldıktan kısa süre sonra Sully, katedrali tamamen yıktırdı.

Rivayetlere göre, Sully Paris'in yeni görkemli kilisesinin hayalini görmüş ve orijinal kilisenin dışına bu görüntüyü çizmişti. Piskopos, kilisenin yapımı için birçok evi yıktırdı ve malzemelerin taşınabilmesi için bir de yeni yol açtırdı.

  • 4
  • 16
NOTRE DAME’IN İNŞASI 1163’TE BAŞLADI
NOTRE DAME’IN İNŞASI 1163’TE BAŞLADI

1163'te Kral VII. Louis'nin hükümdarlığı döneminde başlamış olan inşaatın temel taşını Maurice de Sully'nin mi yoksa Papa III. Alexander'ın mı koyduğu tartışılan bir konudur.

Fakat her ikisinin de ilgili seremonide hazır bulunduğu bilinir. Piskopos Sully ömrünün büyük kısmını ve parasını katedralin inşaatına vakfetmiştir.

  • 5
  • 16
KULELERİ 1200’LÜ YILLARDA YAPILDI
KULELERİ 1200’LÜ YILLARDA YAPILDI

Batı cephenin ve çarpıcı iki kulenin yapımı 1200 yılları civarında, sahın henüz tamamlanmadan başladı.

Yapım süreci boyunca çok sayıda mimar çalıştı ki değişik yüksekliklerde görülen değişik stillerin sebebi budur.

1210 ve 1220 yılları arasında dördüncü mimar, gül pencerenin hizasını gördü ve 1245 yılında kuleler tamamlandı. Katedralin tamamlanması ise 1345 yılına uzanır.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN