Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Tarih
 • Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü? Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün üzerindeki sır perdesi

Fatih Sultan Mehmet nasıl öldü? Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün üzerindeki sır perdesi

Çağ açıp, çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet, üstün yetenekleri olan bir padişahtı. Yıkılmaz denilen surları yıkıp, kendi icadı olan toplarla da Osmanlı devletinin hem devamını hem de şahlanışını temin etti. Hz. Peygamber'in hadisine nail olan büyük komutan, 3 Mayıs 1481 tarihinde vefat etti. Fakat ölümünün üzerindeki sır perdesi hala kalkmadı. Birçok kez kendisine zehirlenme teşebbüsünde bulunulan Fatih Sultan Mehmet nasıl vefat etti? İşte sizler Fatih Sultan Mehmet'in ölümü hakkında bilmeniz gerekenler…

 • 1
 • 12
Fatih Sultan Mehmet'in muzdarip olduğu hastalık
Fatih Sultan Mehmet'in muzdarip olduğu hastalık

Fatih Sultan Mehmet'in ölümünden önce Mısır'daki Memluk Devleti ile Osmanlılar arasında bir gerginlik meydana gelmişti. Fatih Sultan Mehmet'in 25 Nisan 1481'de Üsküdar'a geçmesiyle sefer başladı. Fatih, hemen hemen bütün Osmanlı padişahlarında görülen nıkris (gut) hastalığından mustaripti. Bu durum padişahların hareketlerinin kısıtladığı gibi devamlı ağrılar içinde kalmasına da sebep oluyordu. Osmanlı ordusu, Gebze civarındaki Hünkâr Çayırı'nda konaklandı. Sultan burada 1 Mayıs'ta şiddetli karın ağrıları çekmeye başladı. Eski hastalıklarının yani nikris ile romatizmanın yanı sıra yeni hastalıklar da baş göstermişti.

 • 2
 • 12
Fatih Sultan Mehmet nerede vefat etti?
Fatih Sultan Mehmet nerede vefat etti?

Fatih'in tedavisinde hekimbaşı Laristanlı Acem Hamideddin el-Lari başladı. Acem Lari başarısız olunca, eski hekimbaşı Yakup Paşa elinden bir şey gelmeyeceğini, yanlış bir ilaç kullanıldığını ve bu ilacın etkilerini gidermenin artık mümkün olmadığını söyledi. Ancak diğer tabipler çaresiz kalınca hastaların tedavide kullanıldığı şurubunu vererek padişahın sancısını azaltma yolunda gitti. Fakat şurup tesirini göstermesi ve Fatih kısa bir komadan sonra 3 Mayıs 1481'de ikindi vakti vefat etti.

Fatih'in daha sonra 50 yaşındayken yeni bir sefere çıktığı sırada Gebze'de Hünkâr Çayırı isimli yerdeki ölümü gerek akademik gerekse popüler düzeydeki tarihçiler arasında bir tartışma konusu olmuştu.

 • 4
 • 12
Fatih'in ölümü üzerindeki iddialar
Fatih'in ölümü üzerindeki iddialar

Fatih'i kimin zehirlettiği konusunda üç iddia vardı. Birincisi Amasya Valisi Şehzade Beyazıt'ın, Veziriazam Karaman Mehmet Paşa'nın kardeşi Cem Sultan lehindeki teşebbüsleri yüzünden başhekim Acem Lari'yi kullanarak babasını zehirlettiği şeklindeydi. Acem Lari, dört yıl sonra 1485'te öldüğünde, Edirneliler arasında hekimin İkinci Beyazıt tarafından zorla verdirilen aşırı dozda afyon yüzünden öldüğü dedikodusu dolaşıyordu.

 • 5
 • 12
Sultan Mehmet'e kim suikast girişiminde bulundu?
Sultan Mehmet'e kim suikast girişiminde bulundu?

Bu konuda ikinci bir iddiaya göre Memluk Sultanı Kayıtbay, Acem Lari'yi kullanarak sultanı zehirletmişti. Memluklerin daha önce de Fatih Sultan Mehmet'e karşı suikast teşebbüsleri olmuştu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN