Arama

Eyüpsultan’da kabri bulunan sahabeler

Bundan asırlar önce yaşamış, Peygamber Efendimizi bizzat görme şerefine nail olmuş ve birçok mücadeleyi onunla omuz omuza vermişlerdi sahabeler… Resul-i Ekrem'in hadisine mazhar olmak amacıyla İstanbul'un fethi için sefere çıkmış, üç kez kuşatılan İstanbul'da birçoğu şehit düşmüştü. Peki, ismini bu semtte metfun olan sahabe Ebu Eyyub el-Ensari'den alan Eyüpsultan'da hangi sahabelerin kabirleri bulunuyor?

  • 1
  • 20
İSTANBUL’UN FETHİ İÇİN YOLA DÜŞTÜLER
İSTANBUL’UN FETHİ İÇİN YOLA DÜŞTÜLER

Peygamber Efendimizin (sav), "İstanbul elbette fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir!" hadis-i şerifi nedeniyle birçok sahabe İstanbul'un fethi için yollara düştü.

Bilinenlere göre, İstanbul'a üç farklı sefer yapıldı ve bu üç seferde de sahabeler bulunuyordu.

  • 2
  • 20
İSTANBUL’DA HANGİ SAHABELERİN KABRİ VAR?
İSTANBUL’DA HANGİ SAHABELERİN KABRİ VAR?

İstanbul, o dönem fethedilemedi; fakat bazı sahabeler savaş esnasında ya da hastalık nedeniyle vefat etti.

Bugün İstanbul'da sahabe niyetiyle ziyaret edilen 29 mezar ve kabir bulunuyor: 7'si Eyüp, 19'u sur içi, 3'ü de Karaköy sınırları içinde.

  • 3
  • 20
29 SAHABENİN KABRİ İSTANBUL'DA OLABİLİR
29 SAHABENİN KABRİ İSTANBUL'DA OLABİLİR

Araştırmalara göre, İstanbul'da bulunduğu iddia edilen 29 sahabe kabrinden sadece iki tanesi İstanbul'da.

İstanbul'da bulunan kabirler, bir mezardan ziyade sahabelerin hatıraları unutulmasın diye yapılmış makamlar olarak kabul ediliyor.

  • 4
  • 20
KABRİ KESİN OLARAK BİLİNEN SAHABELER
KABRİ KESİN OLARAK BİLİNEN SAHABELER

Ayrıca birkaç makam da sahabe olmamasına rağmen sonradan sahabe kabul edilen kişilere ait.

İstanbul'da kabrinin bulunduğu kesin olarak bilinenler: Eyüpsultan'a ismini veren Ebû Eyyûb el-Ensarî ve Peygamber Efendimizin sütkardeşlerinden Ayvansaray'da kabri bulunan Ebû Şeybe el-Hudrî'dir.

Eyüpsultan'da makamı bulunan diğer sahabelerin ise Hz. Cabir Bin Muhammed El Ensari, Hz. Ebu'd Derda el Ensar, Hz. Edhem, Hz. Ka'b, Hz. Abdü's Sadık Amir İbn-i Same, Hz. Hafir olduğu belirtiliyor.

  • 5
  • 20
80 YAŞINDA İSTANBUL'U FETHE GELEN EBU EYYUB EL-ENSARİ
80 YAŞINDA İSTANBUL'U FETHE GELEN EBU EYYUB EL-ENSARİ

Ebu Eyyûb el Ensari, Hicret sırasında Peygamberimiz Hz. Muhammed'i (sav) Medine'deki evinde misafir eden ve 80 küsur yaşında at sırtında İstanbul'u fethe gelen bir sahabeydi.

"İstanbul elbette fetholunacaktır; onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir!" müjdesine nâil olabilmek için, iki defa İstanbul kuşatmasına katıldı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN