Arama

Eski İstanbul Fotoğrafları

Fotoğraflar, Asya ile Avrupa'nın kesiştiği İstanbul'un geçmişine ışık tutuyor.

Eski İstanbul Fotoğrafları

Fotoğraflar da, yangınlar ve depremlerle tahrip olan Kapalı Çarşı ve esnafı görülebiliyor.

Kız Kulesi, Yere Batan Sarnıcı, Anadoluhisarı ve Rumelihisarı gibi tarihi mekânlar da yer alıyor.

Eski İstanbul Fotoğrafları

Osmanlı dönemindeki toplumsal yaşayışa ilişkin görüntülerin de gözler önüne serildiği karelerde arzuhalciler, sırık hamalları, köprü parasını toplayan tahsildarlar ve itfaiyeciler de dikkat çekiyor.

Eski İstanbul Fotoğrafları

Seyyar kahvehaneler, adalar, yalılar… İstanbullunun boğaza nazır, mangal ateşinde pişen Türk kahvesini yudumlayabildiği, iki iskemle bir masayla hizmet veren "seyyar kahvehanelere" ait fotoğraflar da bulunuyor.

Eski İstanbul Fotoğrafları

Galata Kulesi, Unkapanı Köprüsü, Yedikule ve adaların geçmişten bugüne değişimleri, tarihi yalılar ve köşkler de fotoğraflarda gözler önüne seriliyor.

Eski İstanbul Fotoğrafları

1850'lerde dünyanın en büyük birkaç kentinden biri olan İstanbul, aynı zamanda Londra ve Paris'ten sonra en kalabalık üçüncü Avrupa kentiydi. Sanayi Devrimi'nin henüz tam anlamıyla uğramadığı İstanbul'un nüfus açısından endüstrileşmiş kentlerle aşık atabilmesinin nedeni, 19. yüzyılda kaybedilen Balkan, Kırım ve Kafkas topraklarından aldığı kayda değer göçlerin yanı sıra yüzyıllardır Avrupa'nın ve dünyanın sayılı siyasi ve ticari merkezlerinden biri olmasıydı. Ve siyasetin olmasa da ticaretin merkezi tartışılmaz bir şekilde Galata'ydı.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN