Arama

Çanakkale Zaferi'nin İdlibli kahramanları

Birinci Dünya Savaşı'nda İdlibli kahramanlar, Anadolu'nun dört bir tarafından gelen Mehmetçikle beraber omuz omuza savaştı. Düşmana geçit vermemek için yaklaşık bin 500 kilometre mesafeden gelip şehit düşen İdlibli kahramanların anısı, Çanakkale Şehitliği'ndeki kitabelelerde yaşıyor. İşte Çanakkale Zaferi'nin İdlibli kahramanları...

Çanakkale Zaferi'nin İdlibli kahramanları

Gelibolu Yarımadası'nda kanları ile "Çanakkale geçilmez!" yazan kahramanların 121'i; Osmanlı ordusunda çeşitli cephelerde savaşıp şehit olan kahramanların 321'i İdlibli...

Bahar Kalkanı Harekatı'na gölge düşürmeye çalışanlara en anlamı cevabı tarih veriyor. 105 yıl önce başlayan I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale'ye gelerek vatan savunmasına katılan 121 İdlibli kahraman, Mehmetçikle birlikte omuz omuza savaşarak vatan savunmasına katıldı. Düşmana geçit vermemek için yaklaşık bin 500 kilometre mesafeden gelip şehit düşen İdlibli kahramanların anısı, Çanakkale şehitliğindeki Karayörük ve Çataldere kitabelelerinde yaşıyor.

Tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşları'nda Suriye'den gelip vatan savunmasına katılanlardan bin 600 kişi Çanakkale şehitliğinde yatıyor. Bu şehitlerin 121'i İdlip kentinden. Osmanlı ordusunda çeşitli cephelerde savaşıp şehit olan İdliblilerin toplam sayısı ise 321. Osmanlı İmparatorluğu'nun 141 şehrinden olduğu gibi Suriye'nin İdlib, Lazkiye, Bab, Halep ve Şam gibi değişik bölgelerinden gelen askerler kahraman Mehmetçik'in yanında düşmana karşı Çanakkale'yi canla başla savundu. İdlibli şehitler, birlikte can verdikleri silah arkadaşları ile Gelibolu Yarımadası'nda yan yana yatıyor.

  • 3
  • 17
Ağadere Şehitliği
Ağadere Şehitliği

İdlibli gönüllü kahramanların mezarlarının bulunduğu şehitliklerin isimlerinden bazıları şöyle: "Ağadere, Soğanlıdere, Kocadere Hastahane, Karayörük Deresi, Çataldere, Akbay Şehitliği."

BABA ADI - ADI

YUSUF - ABDULHADİ HALEP / İDLİP
MUSTAFA - MEHMET HALEP / İDLİP
ABDULKADİR - MUSTAFA HALEP / İDLİP
REŞİT - YASİN HALEP / İDLİP

Soğanlıdere Şehitliği

HÜSEYİN - ÖMER ER İDLİP

  • 4
  • 17
Kocadere Şehitliği
Kocadere Şehitliği

BABA ADI - ADI - SINIF - RÜTBE

HACI MAHMUT - AHMET ER İDLİP
SELİM AHMET - ER İDLİP
HAMDİ - DİP ER
SADIK - HAMMADİ ER İDLİP
HACI MEHMET ME - HASAN ER İDLİP
YUSUF - HÜSEYİN ER İDLİP
TAHA - HÜSEYİN EKER ER İDLİP
MUSTAFA - MEHMET ER İDLİP
ABDULKADİR - MUSTAFA ER İDLİP
ÖMER - RECEP ER İDLİP
ALİ - SALİH ER İDLİP
MEHMET HALUN - VAHİT ER İDLİP
REŞİT - YASİN ER İDLİP

  • 5
  • 17
Karayörük Deresi Şehitliği
Karayörük Deresi Şehitliği

BABA ADI - ADI

M.KEŞANİ ABDULKADİR İDLİP
Y.CEBBAN AHMET İDLİP
MEHMET SALEB AHMET İDLİP
MUSTAFA ESAT AHMET İDLİP
MEHMET ALİ AHMET İDLİP
MEHMET ALİ İDLİP
MEHMET BEKUR İDLİP
MAHMUT BEKUR DANİ İDLİP
ZEYDAN DİBAN İDLİP
M.DERBİ HAMDO İDLİP
MEHMET HASAN İDLİP
YUSUF HASAN İDLİP

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN