Arama

Bursa'da medfun padişah türbeleri

Osmanlı, 600 yıl dünyaya hükmederek dev bir imparatorluk oluşturdu. Söğüt'te başlayan bu tarihi yolculuk, üç kıtaya yayıldı. Dünyanın en güçlü devletinden Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa'da ise 6 padişahın türbesi bulunuyor. Sizler için şehrin manevi direkleri olarak adlandırılan padişah türbelerini derledik.

  • 1
  • 21
Osman Gazi Türbesi
Osman Gazi Türbesi

Yaklaşık 600 yıl 3 kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Gazi'nin naaşı, Gümüşlü Kümbet'te bulunuyor. Osman Gazi vefat ettiğinde vasiyeti üzerine Söğüt'te gömüldüğü babası Ertuğrul Gazi'nin türbesinden, Bursa'nın alınışından sonra "Gümüşlü Kümbet" olarak tanınan ve eski bir Bizans şapeli üzerine inşa edilen bu türbeye nakledildi.

Sekizgen planlı, üzeri kubbeyle örtülü türbenin ortasındaki ahşap sanduka Osman Gazi'ye ait.

Etrafı sedef kakmalı, pirinç parmaklıklarla çevrili sandukanın üzeri sırma işlemeli kadifeyle örtülüdür. Türbede 17 sanduka arasında Osman Gazi'nin oğlu Alaaddin Bey, Orhan Bey'in eşi Asporça Hatun ve oğlu İbrahim Bey, I. Murad'ın oğlu Savcı Bey'e ait sandukalar bulunuyor.

  • 3
  • 21
Osman Gazi kimdir?
Osman Gazi kimdir?

Ertuğrul Gazi'nin oğlu Osman Gazi, 1257 veya 1258'de Söğüt'te doğdu. Osman Gazi, gençliğinde babası Ertuğrul Bey ile Söğüt'te oturuyordu. Osman Gazi, ata binmekte, kılıç kullanmakta ve savaşmaktaki becerisiyle ün kazandı.

Genç yaşta babasının vefatı üzerine beyliğe geçen Osman Gazi, yaklaşık kırk beş sene hüküm sürdü. Güzel ahlakı, yiğitliği ve liderliğiyle öne çıkan Osman Gazi gerçekleştirdiği fetihlerle kısa sürede beyliği devlete çevirdi.

  • 4
  • 21
Gazadan gazaya koştu
Gazadan gazaya koştu

Orhan, Alaeddin, Pazarlu, Hamid, Melik Bey ve Çoban Bey isimlerinde altı oğlu ve Fatma isimli bir de kızı vardı. Osman Bey öldüğünde üç oğlu hayattaydı.

Dünyanın en uzun süreli devletlerinden birini kuran Osman Gazi'nin başlangıçtan beri yoldaşları Turgut, Aykut, Saltuk, Hasan gibi alplerdi.

  • 5
  • 21
Beylikten altı yüz yıl hüküm süren devlete
Beylikten altı yüz yıl hüküm süren devlete

Başlangıçtan beri uç beylerinin fetih politikasına gazâ ve istimâlet olmak üzere iki prensip yön verdi. Böylece yoldaşları olan alplerle yaptığı seferlerle Eskişehir'den Bilecik ve Yenişehir'e kadar geniş bir ülke sahibi oldu. Sonrasında İnönü'yü oğlu Orhan Bey'e, Yarhisar'ı Hasan Alp'e, İnegöl'ü Turgut Alp'e yurt olarak verdi.

Osman Gazi'nin manevi destekleyicisi, ahîler ve fakihlerdi. Osman Gazi, bir bölgeyi ele geçirdikten sonra burayı nasıl örgütleyeceğini ve dinî kuralları fakihlerden sorardı.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN