Arama

  • Anasayfa
  • Galeri
  • Tarih
  • Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı’nda Bükreş’te dalgalanan Osmanlı sancağı

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllar sonra bir Avrupa devletinin yönetimini ele aldığını biliyor muydunuz? Enver Paşa, savaşın kaderinin Avrupa cephelerinde tayin edileceğini savunmuş, buraya birlikler göndermeyi teklif etmiş ancak bu teklifi kabul edilmemişti. Peki, Osmanlı ordusunun sancağı hangi olayla Bükreş'te dalgalanmaya başladı? Diğer ülkelerin subayları saldırıya uğrarken, Osmanlı askerlerine neden dokunulmadı? Fikriyat olarak, Bükreş'te bulunan Osmanlı askerlerinin daha önce hiçbir yerde görmediğiniz arşiv fotoğraflarını sizlerle buluşturuyoruz.

Birinci Dünya Savaşı'nda Harbiye Nazırı ve Başkomutan Vekili Enver Paşa, savaşın kaderinin Avrupa cephelerinde tayin edileceği görüşündeydi. Bu nedenle Alman Genelkurmayı'na, Avrupa cepheleri için birlikler gönderme önerisinde bulunmuştu.

Enver Paşa'nın bu önerisi, Osmanlı birliklerinin Kafkas, Irak, Mısır gibi cephelerde muharebe etmesi nedeniyle Alman Genelkurmayı'nca önceleri olumlu karşılanmamıştı.

Ancak daha sonra Rusların Haziran 1916'da gerçekleştirdikleri "Brusilov Taarruzu" neticesinde, Avusturya-Macaristan'ın büyük kayıplar vermesi, cephede büyük boşluklar oluşturmuş; bu boşluğun açılan Romanya Cephesinde de çarpışan Alman birliklerince doldurulmasının mümkün görülmemesi nedeniyle Osmanlı Devleti'nden askeri birlik talebinde bulunulmuştu.

Enver Paşa'nın da Almanlardan gelen bu talebe olumlu bakması sonucunda Türk birliklerinin Avrupa Cephesi'ne gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Harbiye Nazırı Enver Paşa'yı Romanya Cephesine askeri bir kuvvet göndermeye iten siyasal ve duygusal nedenlerin arkasında da Romanya'nın Dobruca bölgesinde hatırı sayılır bir çoğunlukta Türk'ün yaşıyor olması ve Enver Paşa'nın ailesinin de bu topraklarda yaşayan Gagavuz Türklerinden olması yatmaktaydı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN