Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Tarih
 • Amin alayı nedir? Edebiyatın ünlü yazarlarının amin alayları nasıl gerçekleşti?

Amin alayı nedir? Edebiyatın ünlü yazarlarının amin alayları nasıl gerçekleşti?

2019-2020 eğitim öğretim yılı tüm öğrenciler için bugün başladı. 18 milyonun üzerinde öğrenci ve bir milyonu aşkın öğretmen dersbaşı yaptı. Sevinç ve heyecanla birlikte ortaya çıkan tatlı telaşın Osmanlı'da da bir anlamı vardı. Osmanlı döneminde çocukların okula başlaması büyük törenlerle gerçekleşirdi ve çocuklar amin alayları eşliğinde okula gönderilirdi. Çocukların okul korkusunu yenmeye yönelik olan amin alayı törenleri tarihte nasıl yer aldı? Edebiyatın ünlü yazarlarının amin alayları nasıl gerçekleşti?

 • 1
 • 13
2019-2020 eğitim öğretim yılı takvimi
2019-2020 eğitim öğretim yılı takvimi

Öğrenciler üç aylık tatilin ardından yoğun bir eğitim dönemine başladı. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bu sene, MEB'in açıkladığı yeni tatil sisteminin uygulanacağı bir dönem olacak. Bilindiği üzere MEB, yeni ara tatil sisteminin uygulanacağını duyurmuştu. Uzun bir yaz tatil maratonunun ardından gözler okulların açılacağı tarihe çevrilmişti. İlkokul 1. sınıflar, 2 Eylül 2019 tarihinde eğitime başlarken diğer sınıflar ise bugün dersbaşı yaptı.

 • 2
 • 13
2019-2020 eğitim öğretim yılı takvimi
2019-2020 eğitim öğretim yılı takvimi

Öğrenciler, 18-22 Kasım 2019 tarihinde bir haftalık ara tatil yapacak. Birinci dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Sömestre tatili hafta sonlarıyla birlikte 16 gün olacak ve ikinci dönem 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatil 6-10 Nisan 2020 arasında verilecek. Ara tatillerde bir ana tema başlığı altında bilim, kültür, sanat, spor, gezi, fuar gibi etkinlikler planlanacak. 13 Nisan 2020'de başlayacak ikinci dönem, 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

 • 3
 • 13
Osmanlı’da çocuklar hangi yaşta okula başlardı?
Osmanlı’da çocuklar hangi yaşta okula başlardı?

Osmanlı döneminde çocukların okula başlaması büyük törenlerle gerçekleşirdi ve tüm mahalleli çocuklarını amin alayı eşliğinde okula gönderirdi. Osmanlı'da 4-6 yaş arasındaki çocuklar, herhangi bir mevsimde ailelerinin rızasıyla okula başlardı. Altı yaşındakileri göndermeyen aileler ise cezalandırılırdı. Aileler çocuklarının mektebe başlama gününü kandillere denk getirmeye çalışırdı. Eğer kandile denk gelmezse çocuklar Pazartesi veya Perşembe günleri okula başlardı.

İlkokul eğitimi veren okullara sıbyan mektebi, mahalle mektebi veya taş mektep denir. II. Abdülhamid döneminden sonra ise iptidai mektepler açıldı. Çoğu taştan camilere bitişik inşa edilen mektepler, büyük bir odadan ibaretti. Mekteplerin caminin yakınında olması çocukların dini eğitim almaları içindi. Çocukların okula başlaması gelenek haline gelmiş törenlerle olurdu. Çocuğu okula başlayacak bir aile ziyafetler düzenleyerek, mektebin hocasına hediyeler verirdi. Okuldaki diğer öğrencilere de şeker, simit dağıtılırdı.

 • 5
 • 13
500 yıllık Osmanlı geleneği Amin alayı nedir?
500 yıllık Osmanlı geleneği Amin alayı nedir?

Amin Alayları, mektebe yeni başlayan çocukların okul korkusunu giderme, çocuklara okuma isteğini aşılama ve çocukları arkadaşlarıyla kaynaştırma gibi önemli pedagojik faydalar taşır. Okula başlayacak çocuğu olan aile, evlerini baştan aşağı temizler, ailenin kadınları temizlikten sonra okula gidecek öğrenci adayıyla birlikte hamama giderek eğlenir.

Çocuğun okula başlayacağı gün, bütün aile hava aydınlanmadan kalkar. Yeni elbiseler giydirilen çocuğun boynuna işlemeli bir Kur'an cüz kesesi asılır. Fesin giyildiği dönemde çocuğun başındaki püskül mavi olur ve fese bir nazarlık takılır. Evdeki hazırlıklar bittikten sonra Eyüp Sultan ve Fatih türbeleri ziyaret edilir.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN