Arama

24 yıldır kapanmayan yara: Srebrenitsa ve mavi kelebekler

Srebrenitsa Soykırımı, aradan geçen 24 yıla rağmen hem Boşnak halkı hem de tüm Müslümanlar için kapanmayan bir yara… 8 bin 372 Boşnak sivilin Sırp askerlerce katledildiği bu soykırım, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa'da yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak tarihe geçti. Yaşanan katliamdan kaçmaya çalışanların menzili ise yine "ölüm yolu" oldu. Boşnaklar, "fazla mermi gitmesin" diye kendi elleriyle kazdıkları çukurlara atılıp bombalanarak katledildiler. Yıllar sonra Bosna Hersek'in başkanı Aliya İzzetbegoviç, bu mezarları nasıl bulduklarını şu sözlerle anlatmıştı: "Nerede mavi kelebek gördüysek orayı kazdık..."

  • 7
  • 17
ALİYA İZZETBEGOVİÇ KATLİAMI NASIL ANLATTI?
ALİYA İZZETBEGOVİÇ KATLİAMI NASIL ANLATTI?

Bosna Hersek'in merhum devlet başkanı Aliya İzzetbegoviç, Türkiye'ye kaleme aldığı mektupta katliamı ve bu toplu mezarları nasıl bulduklarını şu sözlerle anlatmıştı:

"Önce, hepsini sıraya dizip tek tek öldürmeye başlamışlar. Elinize kazma kürek verildiğini, bir çukur kazdırıldığını, sonra kafanıza bir kurşun sıkıldığını düşünün."

  • 8
  • 17
‘ÇUKURLARA DOLDURUP ÜZERLERİNE BOMBA ATTILAR’
‘ÇUKURLARA DOLDURUP ÜZERLERİNE BOMBA ATTILAR’

"Biraz zaman geçince işin çok uzun süreceğini anlıyorlar. Bu kez yirmili, otuzlu, kırklı gruplar hâlinde daha büyük çukurlar kazdırıyorlar. Vatandaşlarımızı bu kuyuların içine atıp üstlerine kurşun yağdırıyorlar.

Bu kez de çok fazla mermi harcandığını anlayıp başka bir yola başvuruyorlar. Çukurlara doldurulan kardeşlerimizin üstüne bomba atıp onları paramparça ediyorlar."

  • 9
  • 17
‘MAVİ KELEBEKLER’İN SIRRI NEYDİ?
‘MAVİ KELEBEKLER’İN SIRRI NEYDİ?

"Onların mezarını biz bulmadık. Kelebekler buldu. Mavi kelebekler. Sadece toplu mezarların olduğu yerde biten bir çeşit bitkiyle beslendikleri için bazı bölgelere kümelendiklerini anladık.

Nerede mavi kelebek gördüysek orayı kazdık."

  • 10
  • 17
HOLLANDA'NIN SREBRENİTSA SOYKIRIMINDAKİ ROLÜ
HOLLANDA’NIN SREBRENİTSA SOYKIRIMINDAKİ ROLÜ

Srebrenitsalı Boşnak sivillerin o dönem "tutunacak dal" olarak gördüğü Hollandalı BM askerlerinin rolü, aradan 24 yıl geçmesine rağmen bugün de tartışılıyor.

Şehrin Sırp güçlerince işgal edilmesinin ardından çekilen ve kamuoyunun da aşina olduğu görüntülerde, Hollandalı BM askerlerinin komutanı Thom Karremans'ın 11 Temmuz 1995'te görüştüğü Mladic karşısında el pençe durması gözden kaçmıyor.

Şehre giren Sırp askerlerine ateş açılması nedeniyle Karremans'ın adeta ifadesini alan Mladic'in, görüntülerin sonunda ise Karremans'a içki ısmarlaması ve ikilinin birlikte kadeh kaldırması dikkati çekiyor.

  • 11
  • 17
300 BOŞNAK SİVİLİ SIRP ASKERLERE TESLİM ETTİLER!
300 BOŞNAK SİVİLİ SIRP ASKERLERE TESLİM ETTİLER!

Hollandalı askerlerin Srebrenitsa'dan uğurlanması öncesinde de Sırp komutanın Karremans ve ailesine çeşitli hediyeler vermesi de bir başka detay olarak göze çarpıyor.

Görüntülere rağmen Karremans hiçbir zaman yargılanmadı. Hollanda devleti ise Srebrenitsa'daki katliamdan "kısmen" suçlu bulundu. Kurban yakınlarınca 2007'de açılan davada, Lahey Bölge Mahkemesi, Srebrenitsa'nın işgali sırasında BM bünyesinde görevli Hollandalı askerlere sığınan 300 Boşnak sivilin Sırp askerlerine teslim edilmesinden dolayı Hollanda'yı suçlu buldu.

Mahkeme, "Hollandalı askerlerin, Sırplara teslim edilen 300 kişinin öldürüleceğini öngörmesi gerektiğini" ifade etti.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN