Arama

12 asır önce yaşayan Kral Offa neden Müslüman parası bastırdı?

Tarihte bazı arkeolojik keşifler var ki, aradan yüzyıllar geçse dahi gizemi bir türlü çözülemiyor. O keşiflerden biri de İngiltere ve Mersiya hükümdarı olan Kral Offa'nın bastırdığı altın sikkeler. Bundan tam 12 asır önce yaşayan Kral Offa, neden Müslüman sikkesi bastırmış; bu sikkelere neden Arapça harflerle kelime-i tevhid yazdırmıştı? Bilim insanlarını şaşkına çeviren Kral Offa'nın altın sikkesine dair bilinmeyenleri sizler için derledik.

  • 1
  • 8
MÜSLÜMANLARLA AVRUPA ARASINDAKİ 1200 YILLIK İLİŞKİ
MÜSLÜMANLARLA AVRUPA ARASINDAKİ 1200 YILLIK İLİŞKİ

Arkeolojik buluşlar, Almanya, Finlandiya ve İskandinavya gibi Avrupa ülkelerinde binlerce Müslüman sikkesinin bulunduğu 1200 yıl öncesine ait uluslararası ekonomik ve ticari ilişkileri anlamamıza yardımcı oluyor.

İngiltere'de yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve bugün British Museum koleksiyonunda sergilenen oldukça ilginç bir sikke bulunuyor.

  • 2
  • 8
HALİFENİN DİNARININ BİR KOPYASIYDI
HALİFENİN DİNARININ BİR KOPYASIYDI

Basıldığı dönemde 30 gümüş kuruşa eşit olan Altın Mancus, Mercia ve İngiltere'nin Anglosakson Kralı Offa'nın emriyle 8'inci yüzyılda yaptırıldı.

Offa aynı zamanda gümüş para basımını da başlatmıştı. Altın Mancus adı verilen bu paranın en sıra dışı yanı, Abbasi Halifesi Mansur'un 774 tarihli altın dinarının kopyası olmasıdır.

  • 3
  • 8
SİKKENİN ÜZERİNE KELİME-İ TEVHİD YAZDIRMIŞTI
SİKKENİN ÜZERİNE KELİME-İ TEVHİD YAZDIRMIŞTI

1230 yıldan daha eski olan bu paranın üzerinde Arapça harflerle La ilahe illallah Muhammedu'r Resulullah, ayrıca paranın kenarını izleyecek şekilde "Muhammed Allah'ın Resulüdür ve Allah tarafından tüm dinler üzerine zahir kılmak üzere doğru öğreti ve inanç ile gönderilmiştir" yazıyordu.

Orijinal dinar ile arasındaki önemli farklardan bir tanesi Kral Offa'nın paranın üzerine OFFA REX yazdırarak kendi adını koymuş olmasıydı.

  • 4
  • 8
BİLİM İNSANLARININ CEVAPLAYAMADIĞI SORU
BİLİM İNSANLARININ CEVAPLAYAMADIĞI SORU

Bilim insanları bir İngiliz Kralı'nın neden bir Arap sikkesinin taklidini bastırdığı sorusuna bir cevap bulamadılar.

Kimilerine göre Offa Müslüman olmuştu ancak daha mantıklı bir ihtimal vardı ki, o da bu paranın ticaret ya da hac amacıyla Arap ülkelerine yolculuk yapacak kişilerin kullanması için basıldığıydı.

  • 5
  • 8
PARAYI YAPAN ZANAATKAR ARAP MIYDI?
PARAYI YAPAN ZANAATKAR ARAP MIYDI?

Bu sikke büyük ihtimalle bir Arap zanaatkâr tarafından yapılmamıştı, zira bu parayı yapan kişinin Arapça bilgisi yetersizdi: "OFFA REX" yazısı Arapça kûfi yazıya göre baş aşağı haldeydi.

Arapça yazı içerisindeki "sene" kelimesi de yanlış yazılmıştı. Bu sikke büyük ihtimalle Anglosakson bir zanaatkâr tarafından kopyalanmıştı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN