Arama

The Family ve FETÖ ile benzerlikleri

FETÖ'nün birebir kopyası olan gizli bir örgüt: The Family ve sessiz güç Doug Coe… Ortaklıklar bol, hikâye çok tanıdık! Dinsel nitelikli paralel bir yapılanma, ABD'nin iç ve dış politikasına nasıl yön verdi? Netflix'te yayınlanan The Family isimli belgesel dizi, Evangelist ABD'yi anlamak adına aydınlatıcı bir bilgi kaynağı. İşte, ABD'nin kirli defteri olarak adlandırılabilecek örgütün, FETÖ ile olan benzerliklerini ve dünya genelinde amaçladıklarını anlatan belgeselin detayları...

The Family ve FETÖ ile benzerlikleri

Netflix'in Amerikan gücünün kalbindeki gizli örgüt olarak anlattığı belgesel dizisi The Family, FETÖ benzeri bir örgütün Amerika'da varlığını nasıl sürdürdüğünü tanıklar üzerinden anlatıyor. Gazeteci Jeff Sharlet tarafından yazılan kitabın belgesel versiyonu olan mini dizi, kendilerine "The Family (Aile)" ve "The Fellowship (Kardeşlik)" adlarını veren Amerika'nın en güçlü Evanjelist Hıristiyan örgütünün nasıl yapılandığından bahsediyor. Örgütün lideri Doug Coe. Grubun kurucusu Abraham Vereide.

Belgesel dizi, yazar Jeff Sharlet'ın yakın bir arkadaşının tavsiyesiyle dahil olduğu 'Aile' ve 'Kardeşler' olarak isimlendirilen örgüte girme hikayesi ile başlıyor. FETÖ'nün tek elden çıkmış bir Amerikan kültü olduğunu, nasıl dönüştüğünü ve nasıl dönüştürdüğünü anlamak için iyi bir önek. Dizide gördüğümüz, Uganda'dan Rusya'ya, ABD'nin seçkin senatörlerinden bakanlarına kadar birçok farklı ismin dahil olduğu örgüt, liderlik modeli ve yönetim hassasiyetleriyle FETÖ'nün birebir aynısı diyebiliriz.

  • 3
  • 18
5 bölümden oluşuyor
5 bölümden oluşuyor

Netflix'te yayınlanan mini dizi formatındaki belgesel, 5 bölümden oluşuyor: Batış, Seçilmiş, Yeni Dünya Düzeni, Diktatörler, Katiller ve Hırsızlar, son olarak da Kurt Kral. Belgesel, FETÖ ile birebir özellikleri nedeniyle Türkiye kamuoyunda ses getirdi. Mini belgesel dizisi, Amerika Birleşik Devletlerindeki gizli şekilde ilerlemek isteyen örgütün güçlü 'Aile' yapılanmasını konu alıyor.

"Örgütünüz ne kadar gizli olursa o kadar nüfuzu olur!"

ABD'nin 'kirli defteri' olarak adlandırılabilecek örgüt, dinden bağımsız bir Hz. İsa algısı ve ışık evlerini fazlasıyla andıran evleriyle din ve siyaset bağlamında 'global bir' FETÖ imajı oluşturuyor. Aile ve kardeşlik üzerinden gençleri kullanan örgüt, FETÖ'nün bahsettiği 'mesihiyetin' birebir kopyası. Aile isimli örgüt, gençleri ücretsiz barındırma ve maneviyat duygusuyla her şeyin yasak olduğu evlerde topluyor. Bu evlerde kızlar ve erkekler ayrı yaşıyor. Örgüt içinde fişleme yöntemleri var. Telefon yasak, kız arkadaş yasak… Gençler arasında örgütlü olan Aile, siyasetçi yetiştiriyor. İncil'i kırpıp kendilerince gereksiz yerleri atıp, sade bir İncil'den başka bir şey okumuyorlar.

  • 5
  • 18
Belgeseldeki bölümler ne anlatıyor?
Belgeseldeki bölümler ne anlatıyor?

Belgeselin ilk bölümünde gazeteci Jeff Sharlet, Aile'nin Hz. İsa'ya ve güce olan sadakatini keşfettiği yer olan erkeklere özel Ivanwald adlı evde geçirdiği günleri ayrıntılarıyla anlatıyor. Seçilmişte, destekçiler ve şüpheciler, Washington'daki politikacılara özel gizli bir ev olan C Street'i ve bu evin gündeme damgasını vuran seks skandallarındaki rolü tartışılıyor. Yeni Dünya Düzeni'nde Aile'nin lideri Doug Coe'nun, perde arkasında gerçekleşen küresel nüfuz ticaretinin merkezi olan Ulusal Dua Kahvaltısı'nın organizasyonunda grubun oynadığı rolü nasıl gizlediği anlatılıyor. Diktatörler bölümünde bazı Amerikalı siyasetçiler, Aile'nin görüşlerini yabancı liderlere yaymak için nüfuzlarını kullanıyor ve bu kişiler arasında tarihin en kötü şöhretli yöneticileri de var. Son bölüm Kurt Kral'da, kökleri erkeklere özel yerel gruplara uzanan Aile'nin teoloji, ideoloji ve dünyevi gücü bir araya getirmesi ve grubun etkisinin ABD başkanlığına kadar uzanmasını izliyoruz.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN