Arama

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

Bundan iki sene önce gerçekleşti 15 Temmuz hain darbe girişimi. TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda başlatılan kalkışma, tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı.

15 Temmuz Cuma günü MİT'e gelen ihbarla başlayan FETÖ'nün darbe girişimi, 16 Temmuz Cumartesi günü saat 20:02'de bertaraf edildi. Cumhurbaşkanın çağrısıyla meydanlara inen halk, bu hain kalkışmaya dur dedi ve demokrasisine sahip çıktı. Karanlığın aydınlığa çıktığı o uzun gecede 250 şehit ve 2193 gazi verdik. İşte FETÖ'nün darbe girişimi ile ardından saat saat yaşanan gelişmeler:

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

"Bugünkü bu gelişme gerçekten Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akıl olarak onları kullandığı bir harekettir, ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla onlar gerekli olan cezayı alacaklardır!"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

16.16:

Kara Havacılık Komutanlığında görevli bir subay, MİT'e giderek FETÖ üyesi askerler tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın alınması için kuruma saldırı olacağını ihbar etti. MİT Müsteşarlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonunda ihbarın ciddiye alınıp ihbar sonrası Müsteşar Fidan'ın Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'i telefonla aradı. Konu hakkında bilgi verip bir müsteşar yardımcısını ayrıntıları aktarmak üzere Genelkurmay karargâhına gönderdi.

17.32:

MİT Müsteşarlığından bir müsteşar yardımcısının Genelkurmay karargâhına gidip ihbarla ilgili Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'i bilgilendirdikten sonra saat 17.54'te Genelkurmay karargahından ayrıldı.

Bilgilendirmeden sonra Orgeneral Güler'in Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a detaylı bilgi verip MİT Müsteşarı Fidan'ı karargâha davet etmeyi teklif etti.

18.10:

MİT Müsteşarı Fidan'ın Genelkurmay karargahına geldi. komutanların toplantısına dahil olduğu, toplantıda komutanlara, gelen ihbarın daha büyük planın parçası olabileceğini beyan ettiği, saat 18.30'da MİT Müsteşarı'nın değerlendirmesinden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezini aradığı, havada bulunan araçların indirilmesi emrini verdiği tespit edilmiştir..

19.05:

Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezinden, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'in emriyle, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezine Türk hava sahasındaki tüm uçakların indirilmesi ve uçak kaldırılmaması talimatı verildi.

19.07:

Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezinde vardiya amiri Albay Armağan, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezini kayıt özellikli telefondan aradı. Genelkurmay Başkanı'nın uçuşların iptal edildiğine ilişkin emrini Yarbay Recep Baykal'a ulaştırdı.

19.09:

Saat 19.07'de Genelkurmay Başkanı'nın emriyle uçuşların iptal edildiği bilgisi Hava Kuvvetleri Harekât Merkezine ulaştırıldıktan sonra, darbecilerin hava trafiğini yeniden açtırmak için Antalya'da saat 19.50 sıralarında gerçekleştirilmesi planlanan Solotürk uçaklarının programını bahane ettiler. Bu nedenle Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi Amiri Albay Devrim Orhan'ın Genelkurmay Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezine telefon açıp hava trafiğini yeniden açtırmaya çalıştılar.

19.16:

Saat 19.05'te havadaki uçakların indirilmesi ve izinsiz uçak kaldırılmaması emrinin teyit edildi.

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

19.25:

Orgeneral Akar'ın 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Gürak'ı aradı ve Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulundan hiçbir tank ve zırhlı aracın birlik dışına çıkmaması yönünde talimat verdi.

19.26:

MİT Müsteşarı Fidan, Marmaris'te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığı fakat kendilerine ulaşamayınca koruma müdürü ile görüştü. Cumhurbaşkanı'nın güvenliği ile ilgili bir problemin olup olmadığını ve ilave güvenlik tedbirlerine ihtiyaç̧ duyup duymadıklarını sordu.

19.26:

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Güler'in özel kalem müdürü, Genelkurmay Karargâh dosyasında şüpheli Kurmay Yarbay Bünyamin Tümer'in, Mehmet Partigöç'ün odasına gitti, komutanlar ve MİT Müsteşarı arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

19.45:

Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuğgeneral İlhan Kırtıl'ın, Albay Devrim Orhan'ın saat 19.09'da Solotürk uçuşları nedeniyle hava trafiğinin açılması için yaptığı telefon görüşmesine cevap olarak Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kayıt özellikli telefondan aradı. Tuğgeneral Kemal Mutlum'a ulaşamayınca Yüzbaşı Caner Gökçeoğlu ile saat 19.45'te görüştü. Solotürk, Suriye'deki CAP uçakları ile İHA'ların uçuşunun serbest olduğu bilgisini verdi.

Saat 19.48'de, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinde Tuğgeneral Kırtıl'ın emriyle Solotürk, Suriye CAP uçakları ile İHA'ların uçuşa devam edebilecekleri ve kuryelerin durumunun yarım saat içinde belli olacağı emri verildiği belirlendi.

20.01:

Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinden Yüzbaşı Caner Gökçeoğlu, Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinin emriyle ulaştırma uçaklarına uçuşun serbest olduğu bilgisinin geçti, saat 20.02'de Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezinden Tuğgeneral Kırtıl tarafından 'Yurt içi ve yurt dışı harekat gerekli olursa Genelkurmay ile koordine kurularak izin alınacaktır.' emrinin yayımladı.

20.05:

Hava Kuvvetlerindeki darbecilerin uçuşu serbest bırakılmayan uçakların uçuşunun da serbest olduğunu duyurmaya başladılar.

Saat 20.09'da, Genelkurmay Personel Başkanı İlhan Talu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'ın makamında MİT Müsteşarı Fidan'ı gördü. Hakan Fidan odadan çıktıktan sonra Talu, Cemil Turhan'a, 'Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın Kara Havacılık Komutanlığına gittiğini, FETÖ mensubu personelle ilgili tutuklamaların hemen başlayacağını' söyledi. Bu görüşmeden sonra Genelkurmay karargâhı içindeki darbeci grubun paniğe kapıldı. Kendilerinin ve darbe hazırlığı yapan diğer örgüt üyelerinin tutuklanacağı endişesi ile şüpheli Adil Öksüz ve diğer sivil örgüt üyelerinin bilgisi dâhilinde FETÖ/PDY mensubu Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin koordinesiyle 16 Temmuz 2016 tarihinde saat 03.00 olarak belirlenen darbeye teşebbüs saati öne çekilerek saat 20.30 olarak belirlendi.

20.22:

MİT Müsteşarı Fidan, Genelkurmay karargahından ayrıldı.

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

20.23:

Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında toplanan 33 Özel Kuvvetler görevlisi, Genelkurmay karargâhına doğru otobüsle yola çıktı.

Hava Kuvvetleri Harekat Merkezinde görevli Yüzbaşı Caner Gökçeoğlu'nun kayıt özellikli telefondan 11. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından Murat Cengiz'i saat 20.25'te aradı. Hava Kuvvetleri Harekat Merkezindeki darbeci askerler, bu saatten sonra Tuğgeneral Kemal Mutlum'un talimatıyla ilgili yerlere, buttun uçakların uçuşlarının serbest olduğunu, 'Şu an hepsi açık.' diyerek gerçeğe aykırı duyurdular.

20.46:

Darbenin gece saat 03.00'te başlayacak olması nedeniyle karargâhtan erken ayrılan Genelkurmay Strateji Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, özel aracıyla Genelkurmay karargâhına döndü.

20.49:

Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı, Kurmay Albay Orhan Yıkılkan'ın odasına geçti. Bu saatten sonra faaliyetlerin darbecilerin atama listesinde karargâh sorumlusu olarak belirledikleri Mehmet Partigöç, Orhan Yıkılkan, Ramazan Gözel ve Mehmet Dişli tarafından organize edildi.

20.51:

Tümgeneral Dişli ve Kurmay Albay Yıkılkan Genelkurmay komuta katına doğru çıktı.

21.00

Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın makam odasına girdi. Kendisine 'Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz' diyerek darbeyi tebliğ etti. Bunun üzerine Orgeneral Hulusi Akar, söylenenlere tepki gösterdi ve bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini net olarak belirtti. Mehmet Dişli'nin geri adım atmayarak odanın dışında hazır durumda bekleyen ekibe, komutana müdahale etmeleri emrini verdi. Bu emirle birlikte Özel Kalem Müdürü Kurmay Albay Ramazan Gözel, Kurmay Albay Orhan Yıkılkan, Yüzbaşı Serdar Tekin, Başçavuş Abdullah Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan'ın hep birlikte içeri girdiler. Levent Türkkan, içeri girer girmez genelkurmay başkanına oturmasını, zorluk çıkarmamasını söyleyerek bağırdı. Genelkurmay Başkanı'nı zorla koltuğa oturttup bir bezle ağzını ve burnunu kapatıp ellerini plastik kelepçe ile bağladılar. Genelkurmay Başkanı Emir Subayı Yarbay Levent Türkkan'ın silahı Genelkurmay Başkanı'na doğrultarak tehdit etmesi üzerine Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar; 'sık ulan' diyerek tepki gösterdi. 'Ne yaparsanız yapın, bu girişiminizi desteklemeyeceğim' diyerek karşılık verdi.

4. Ana Jet Üssü Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim kendisine "dilerseniz sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürürüz" demiş fakat Akar bunu reddetti. Ayrıca Ömer Faruk Harmancık, Hulusi Akar'a darbe bildirisini okumuş ve bu bildiriyi televizyonda okumasını istemiştir.

21.03

Mehmet Partigöç ve bir grup darbeci subayın Gökhan Eski'nin odasına geldikleri, 28.Topçu Tugay Komutanı Murat Aygün'ü telefonla arayarak, harekete geçme emrini verdikleri,

21.16

Serkan Kılıç, Ali Emre Eral ve Recep Yıldız tarafından Genelkurmay Karargâhı'ndaki Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezi'nin giriş çıkışını kontrol altına aldılar. Saat 21.20'de ise Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığından hareket eden ve içinde 33 Özel Kuvvetler personelini taşıyan otobüsün Genelkurmay Karargahı'na ulaştı.

Darbe girişiminde dakika dakika yaşananlar

Akıncı Üssü'nden gelen Özel Kuvvetler personeli 33 kişiyi Gökhan Eski'nin karşıladığı, Kurmay Albay Doğan Öztürk ve Başçavuş Suat Sağlam refakatinde Genelkurmay Başkanı'nın giriş çıkış yaptığı 1-A kapısından girerek komuta katına çıktı.

Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu, 2. Başkanın koruması Yusuf Yalçın ve nöbetçi astsubay Mehmet Satun'a olayın bir tatbikattan ibaret olduğunu söyleyip yanıltarak Özel Kuvvetler Komutanlığı personeline Genelkurmay karargâhı koridorunda yol gösterdi.

21.26

Darbeciler tarafından oluşturulan Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibarıyla, 'E-5 ve TEM'den İstanbul dışına çıkan trafik serbest bırakılacak, İstanbul içine giren trafik engellenecek ve geri çevrilecek' emrinin verildi.

Saat 21.28'de, darbeciler tarafından oluşturulan Yurtta Sulh isimli WhatsApp grubunda, bu saat itibarıyla 'Alınması gerekenlerin derhal alınması' talimatının verildi. Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın 135. Filosu'na ait iki adet Cougar tipi helikopterin Yalova Meydan Komutanlığına inip yakıt ikmali yaptığını Yalova kuleden rapor edildi.

Genelkurmay Karargâhı mesaj ve evrak dağıtım sistemi (MEDAS) üzerinden 'Hazırlık İkazı ve Birlik İntikali konulu mesajın 'MAGG 5101' adresine gönderildi.

21.43:

Adana İncirlik 10. Üs Komutanlığı'nda yakıt ikmali için tanker uçağı kaldırıldı. İçinde Hava Pilot Kurmay Binbaşı Orçun Kuş (Uçak Komutanı), Hava Pilot Üsteğmen Eyüp Bahadır Pekince (Yardımcı Pilot), Hava Pilot Üsteğmen Yavuz Çam (Yardımcı Pilot), Hava Uçak Bakım Astsubay Ferdi Evcimik (Hava Yakıt ikmal Operatörü) olan uçağın (1 libre = yarım ton) yakıtla saat 21.43'te, Adana İncirlik 10. Tanker Üssü'nden, tanker uçağının kaldırılması yasak olmasına rağmen kanunlara ve emirlere aykırı kalkış yaptı.

Uçakların her türlü̈ telsiz ve Rapcon ikazına rağmen, geri dönüş yapmadı ve kendilerine belirtilen rotaları takip etmeyip uçuş sırasında telsizlerini kapalı tuttular. Guard kanaldan yapılan yayınları dikkate almayıp tanker uçağı ile saat 03.17'de, saat 04.04'te, saat 05.01'de toplam 6 kez havada Ankara'da darbe faaliyetine katılan F-16 uçaklarına yakıt ikmali yaptı.

Saat 21.48'den sonra darbeciler Genelkurmay Karargâhı MEDAS üzerinden 'ATAMA', 'Zırhlı Muhabere Aracı İntikali' ve 'katılışlar' konulu mesajı gönderdi.

Saat 22.05 itibariyle, darbeciler tarafından oluşturulan 'Yurtta Sulh' isimli WhatsApp grubunda, '1. Ordu komutanı sürekli Kuleli Komutanını arıyor, 1.Ordu Komutanı hemen alınmalı' talimatının verildi.

Saat 22.08'de, darbeci Adem Kırcı'nın Şahin-1 kodlu mühimmat yüklü̈ F-16 uçağı ile Akıncı Üssü'nden izinsiz kalkış yaparak Ankara üzerinde alçak uçuş yaptı. Aynı gün saat 22.44'de Akıncı Üssü'ne inip Saat 22.16'da, Diyarbakır 8.Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan 6 adet F-16 uçağının izinsiz kalkışa hazırlandı. Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan da 4 adet F-16 uçağı izinsiz kalkış yaptı.

Saat 22.17'de, darbeci askerler tarafından Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, İhsan Uyar, Ertuğrul Gazi Özkürkçü'nün Genelkurmay Karargâhı'ndan zorla çıkarıldılar.

Saat 22.18'de, Kara Kuvvetleri Komutanı'nın Emir Subayı Yunus Can'ın elleri ve gözleri bağlı olarak Genelkurmay Başkanlığı 1-A kapısından çıkarıldı.

2023 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN