Arama

Uzay hakkında çekilmiş en iyi 20 film

İnsanlığın asırlar boyunca merak ettiği sonsuz boşluk, uzay... Geçmişten günümüze neredeyse her alanda konu edildi; romanlar, hikâyeler yazıldı, belgeseller çekildi. Ancak hakkında bilinmek istenenlere hiçbir zaman tam olarak ulaşılamadı. Tüm bunlara rağmen uzayı, kendine dert edinen yönetmenler, onu beyaz perdeye aktarmaktan geri durmadılar. Uzayı hayal dünyamızda canlandırmamızı sağlayan en başarılı filmleri sizler için derledik.

2001: Bir Uzay Destanı 1968

2 saat 41 dakika - IMDb: 8.3

2001: Bir Uzay Destanı, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmidir. Senaryosu Kubrick ve ünlü bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke tarafından kaleme alındı. Stanley Kubrick, ''Dr. Garipaşk'' filmini bitirmesinin üzerine bir bilim kurgu filmi çekmek ister; filme dönüştürülebilecek bir fikir geliştirmek üzere bilim adamı ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke'a danışır. Clarke da ''Sentinel'' adlı kısa öyküsünü önerir.

Bunun üzerine önemli bir ortaklık kuruldu. Kubrick ve Clarke, eleştirmenler, sanatçılar ve izleyiciler tarafından sıklıkla en başarılı bilim kurgu olarak anılan ''2001: A Space Odyssey''i kurmaya başladılar. Kubrick senaryoyu yazıp geliştirirken, Clarke ise aynı ismi taşıyan romanını yazdı. Stanley Kubrick'in isteği üzerine, bu roman filmin gösterime girmesinden sonra yayınlandı. Film, alışılageldik anlatım yöntemlerinin dışına çıkması, zamanına göre son derece şaşırtıcı olan görsel efektleri, uzun süresi ve gösterime girdiğinden beri tartışılan sonu ile sinema tarihinde ün kazandı.

Yönetmen: Stanley Kubrick Senaryo: Stanley Kubrick, Arthur C. Clarke

2010: Karşılaşma Zamanı 1984

1 saat 56 dakika - IMDb: 6.8

Yeni bir zaman, yeni bir yolculuk, 2001 yılında gerçekleşen Jüpiter görevi sırasında ortaya çıkan gizemli olaylarla yüzleşmek için, Leonov ekip üyelerine yeni bir fırsat doğdu. Leonov ekip üyeleri, halen yörüngede olan Discovery'yle buluşma hazırlığı içindedir. Fakat bilmedikleri bir şey vardır, insanlığın kaderinin keşfedilmemiş dünyasına ayak basmak üzere oldukları ve kaderlerinin tekrar canlandırdıkları bilgisayar HAL – 9000′e bağlı olduğu gerçeği...

Arthur C. Clarke'ın 2001: Uzay Macerası'nın devamı olarak yazdığı romandan, uyarlanan bu gerilim dolu filmin yönetmeni Peter Hyams, bir dönüm noktası sayılabilecek ilk filminin üstüne, sürükleyici ve büyüleyici bir devam filmi gerçekleştirdi. Yıl 2010 ve yalnız olmadığımız keşfetmenin zamanı geldi.

Yönetmen: Peter Hyams Senaryo: Arthur C. Clarke, Peter Hyams

Uzay Kampı 1986

1 saat 47 dakika - IMDb: 5.6

Geleceğin astronotlarını bulmak ve gençlere uzay araçlarını tanıtmak için oluşturulmuş bir uzay kampına gelen dört genç, bir test esnasında yanlışlıkla uzay mekiğini çalıştırarak uzaya doğru yola çıkarlar ve yörüngeye yerleşirler. Dünyaya dönebilmek için birlikte çalışmak ve gerçek astronotlar gibi davranmak zorunda kalacaklardır.

Yönetmen: Harry Winer Senaryo: Clifford Green, Casey T. Mitchell, Patrick Bailey

Yerçekimi 2013

1 saat 31 dakika - IMDb: 7.7

Filmde, Bullock ilk uzay görevindeki zeki tıp mühendisi rolunü, George Clooney ise son görevine çıkan tecrübeli astronot Matt Kowalski rolünü canlandırdı. Önceleri son derece sıradan görünen görevde hiç beklenmeyen bir felaketin çıkmasıyla uzay gemisi harap olur. Stone ve Kowalski uzay boşluğunda tamamen yalnız kalmışlardır. Birbirlerinden başka hiç bir dayanakları kalmayan ikili uzayın derinliklerinde kaybolur.
Derin sessizlik onlara Dünya ile bütün ilişkilerini kesildiğini ve kurtulma şanslarının kalmadığını söylerken, korkuları paniğe dönüşüp çok az kalan oksijenlerini de tüketir. Eve dönmenin tek yolu belki de uzayın derinliklerine inmek ve başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

Yönetmen: Alfonso Cuarón Senaryo: Alfonso Cuarón, Rodrigo García, Jonás Cuarón

Ufuk Faciası 1997

1 saat 37 dakika - IMDb: 6.7

Yıl 2047, yedi yıl önce araştırma için güneş sistemimizin dışına gönderilen ve kaybolan 'Event Horizon' adlı uzay gemisini bulmak için bir kurtarma gemisi uzayın derinliklerinde yola koyulur. Araştırma ekibi kazazedeleri ararlarken korkunç sırlarla yüzleşmek zorunda kalır. Kazazedelerin ve 'Event Horizon'un taşıdığı sır tüm gemi personelinin o güne kadar yaşamadığı bir vahşeti yaşamasına neden olur.

Yönetmen: Paul W.S. Anderson Senaryo: Philip Eisner

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN