Arama

Ünlü yönetmenlerin genç sinemacılara tavsiyeler

Sorumluluk son kertede yönetmenindir elbette. Film başarılı olursa ilk alkışlar yönetmene gider; başarısız olursa fatura yine ona kesilir… Peki, Alfred Hitchcock'a göre kötü adam neden önemli? Sizler için, ünlü yönetmenlerin genç sinemacılara verdiği tavsiyeleri derledik.

  • 1
  • 15
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock, hayatının büyük bir kısmını eğlencelik filmlerin yönetmeni ya da gerilim ustası sıfatıyla diğer gerçek yönetmenlerden ayrı bir yere kondu. Entelektüel eleştirmenler Hitchcock'un teknik becerilerini kabul etmekle birlikte kendini gerilim ve melodramlarla sınırlayıp, toplumsal ya da diğer kayda değer meselelerle ilgilenmediğini düşünüyorlardı.

Dipnot: Hitchcock teknik, anlatım ve tarz açısından benzersiz ustalıktaki doğal ve akıcı sinema diliyle günümüzde 20. yüzyıl sinemasının dahilerinden biri sayılıyor.

  • 3
  • 15
Michael Haneke
Michael Haneke

Haneke, "Buzlaşma" adını verdiği, Avusturya'nın duygusal buzlaşmasını temsil eden üçlemeyi oluşturdu. Bu üçleme, Haneke'nin bütün işlerinde kendini gösterecek olan medya saldırıları, aileye ve topluma yabancılaşma ve rastgele şiddet temalarını ortaya koydu.

Dipnot: Yalın ve duygusuz imgelerle anlatılan hikayeleri, izleyiciyi kendi hayal gücünü kullanmaya yönlendiriyordu.

  • 4
  • 15
Clint Eastwood
Clint Eastwood

Clint Eastwood 1971'de Ölümün Sesi'yle yönetmen koltuğuna ilk kez oturduğunda filmleri gişe rekorları kırmış bir film yıldızıydı. Oyunculuk kariyerine bundan sonra da devam etmekle birlikte en büyük başarılarını ilk yönetmenlik denemesinden sonra çektiği otuz küsür filmle yakaladı.

Dipnot: Kısa zamanda Oscar'ları teker teker toplayıp, bir yıl sonra da Milyon Dolarlık Bebek'le yine En İyi Film ve En İyi Yönetmen Oscar'ına değer görüldü.

  • 5
  • 15
Guillermo del Toro
Guillermo del Toro

Doksanlarda dünya sinemasını kasıp kavuran Meksika yeni dalgasının önde gelen isimlerinden ve günümüzün de hayal gücü en kuvvetli yönetmelerinden biri olan Guillermo del Toro, değişik dillerde değişik bütçeler, bağımsız sektörle Hollywood arasında gidip geliyor.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN