Arama

Ünlü ressamların hayatını konu alan 10 Film

İlk üç boyutlu tablonun kime ait olduğunu biliyor musunuz? Ya da yaşamı boyunca yalnızca bir tablo satabilen Van Gogh'u, sanat dünyasında bu kadar meşhur ve ilginç kılan şeyi? Bu soruların cevabını beyaz perdeye aktaran, dünyaca ünlü ressamların yaşamlarını konu alan 10 filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 10
Vincent’ten Sevgilerle (2017)
Vincent’ten Sevgilerle 2017

IMDb: 7.8 - 1 saat 35 dakika

Van Gogh kimdir?

Vincent Willem van Gogh, Hollandalı art izlenimci bir ressamdır. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğunu yaşamının son iki yılında yaptı.

Ünlü Hollandalı ressam Vincent van Gogh'un ölümünün üzerinden bir yıl geçmiştir. Postacı Roulin, ressamın kardeşi Theo'ya gönderdiği, ancak bir türlü yerine ulaşamayan mektubu elden vermesi için oğlu Oise'a gönderir. Armand bu görevi pek istemese de kabul ederek söz konusu kasabaya gider. Ancak Theo da vefat etmiştir, mektubu Van Gogh'un dostu Dr. Gachet'ye vermesi gerekir. Doktorla görüşebileceği anı beklerken kasaba halkından birçok kişiyle tanışan Armand, ressamın sanatının esin kaynaklarına ve ölümüne giden sürece dair çok şey öğrenir. Loving Vincent filmi, 115 ressamın tek tek yaptığı 65,000 kare yağlı boya tablonun birleştirilmesiyle gerçekleşti.

Yönetmen: Hugh Welchman, Dorota Kobiela Senaryo: Hugh Welchman, Dorota Kobiela

  • 2
  • 10
Edvard Munch (1974)
Edvard Munch 1974

IMDb: 8.4 - 2 saat 54 dakika

Edvard Munch kimdir?

Edvard Munch özellikle ''Çığlık'' isimli tablosuyla tanınmış, Norveçli ekspresyonist ressamdır. Ruhsal ve duygusal konuları işlediği resimleriyle tanındı. Ekspresyonizm akımının gelişmesine önemli katkıları oldu.

Edvard Munch filminin özeti

Film, 1884'ten 1894'e kabaca bir kronolojiyi takiben Edvard Munch'un ekspresyonizme önayak oluşunu; Kuzey Avrupa'nın en çok çamur atılan ve en tartışmalı sanatçısı oluşunu konu ediniyor. Bunların yanında Munch'un melankolisi; tuval, karton, kağıt, taş ve ahşap üzerinde çalışma arzusu onun en derin hisleridir.

Yönetmen: Peter Watkins Senaryo: Peter Watkins

  • 3
  • 10
Goya'nın Hayaletleri (2006)
Goya’nın Hayaletleri 2006

IMDb: 6.9 - 1 saat 54 dakika

Francisco Goya kimdir?

Francisco Goya, romantizm akımının önde gelen isimlerinden biridir. İspanyol saltanatının saray ressamı olarak çalışan Goya'nın eserleri, yaşadığı döneme ait bilgi veren önemli belgelerdi. Portre ressamı olarak eşsiz bir ustalık gösterdi.

Goya'nın Hayaletleri filminin özeti:

1792 yılında Goya, ülkenin en ünlü ressamıdır. Goya'nın genç ve güzel ilham perisi Ines'in Mahkeme tarafından, toplumsal değerlere aykırı davranış ile suçlanması büyük bir skandal yaratır. Güzel model Ines haksız yere Engizisyon mahkemesi tarafından mahkûm edilip işkence görünce, Goya'nın eski dostu Lorenzo ile olan dostluğu sınanır. Goya, Lorenzo'ya Ines'in hayatının bağışlanması için yalvarır. Fakat Lorenzo gücün peşindedir ve mahkemenin arkasındaki asıl güçlerin başıdır. Ines hapse atılır, işkence görür ve ölüme terk edilir. Aradan geçen 20 yılın sonunda Goya, yaratıcılığının doruğuna ulaşmıştır ama artık sağırdır ve akıl sağlığı yerinde değildir. Goya, Ines ve Lorenzo tekrar bir araya gelir ve yıllarca saklanan sırlar ortaya çıkar.

Yönetmen: Miloš Forman Senaryo: Miloš Forman, Jean-Claude Carrière

  • 4
  • 10
Gece Bekçisi (2007)
Gece Bekçisi 2007

IMDb: 6.6 - 2 saat 21 dakika

Rembrandt kimdir?
Rembrandt, yaşadığı dönem boyunca Avrupa sanat tarihinin en önemli ressamlarından biri olarak tanındı. Ünlü ressam aynı zamanda "Işığın ve gölgelerin ressamı" olarak anılır. Barok resmin en büyük ustası ve dramatik ışığın ressamı olan Rembrandt'ın tablolarında kullandığı "siyah"ın tonu hiçbir ressam tarafından tutturulamadı.

Gece Bekçisi filminin özeti:

Film, Rembrandt van Rijn'in hayatının dönüm noktası yapan, onu varlıklı ve ünlü bir sanatçıyken gözden düşmüş yoksul birine dönüştüren, ressamı hem o yapan hem de mahvına sebep olan "Gece Bekçisi" tablosundaki hain suikast komplosunu anlatıyor.

Yönetmen: Peter Greenaway Senaryo: Peter Greenaway

  • 5
  • 10
Van Gogh (1991)
Van Gogh 1991

IMDb:7.3 - 3 saat 5 dakika

Van Gogh filminin özeti:

Ünlü ressam Van Gogh, trenle yaptığı gezinti sırasında vardığı köyde köy doktorunu ziyaret eder. Sanata son derece önem veren bir şahsiyet olan köy doktoru Doktor Gachet, Van Gogh'u evini şereflendirmesi için davet eder. Van Gogh kabul ettiğinde ise sıra dışı gelişmeler yaşanmaya başlar. Van Gogh, doktorun kızını modeli olarak kullanır. Hayatı son derece çalkantılı ve sorunlu olan ressam, anbean tükenmektedir. Maurice Pialat tarafından yönetilen film ünlü ressam Van Gogh'un hayatının son üç ayına odaklanıyor.

Yönetmen: Maurice Pialat Senaryo: Maurice Pialat

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN