Arama

Stanley Kubrick hakkında az bilinen 10 bilgi

Kubrick'in profesyonel bir satranç oyuncusu olduğunu ve okul hayatı boyunca son derece başarısız bir öğrenci olup üniversiteye gitmediğini biliyor muydunuz? Sizler için Kubrick hakkında az bilinen 10 bilgiyi derledik.

  • 1
  • 10
Sinemaya adım attığı belgeseli
Sinemaya adım attığı belgeseli

1951 yılında çektiği Day of the Fight (Dövüş Günü) adlı kısa belgesel.

Kubrick, 1951 yılında çektiği Day of the Fight adlı kısa belgeseliyle sinemaya adım attı. Dövüş Günü Stanley Kubrick'in yönettiği 1951 Amerikan kısa metrajlı belgesel filmi. Kubrick filmi kendisi finanse etti. Siyah-beyaz çekilen film, 1949'da Look dergisi için fotoğrafçı olarak yaptığı daha önceki bir fotoğraf özelliğine dayanıyor.

  • 2
  • 10
İlk uzun metrajlı filmi
İlk uzun metrajlı filmi

1953 yılında çektiği Fear and Desire.

Kubrick, 1953'te Fear and Desire ile ilk uzun metrajlı filmine imza atarak sinema tarihine adını yazdırmış oldu.İlk uzun metraj filmini bütün zorluklara rağmen çekmeyi başaran Kubrick ve ekip, çekimler sırasında işsizlik maaşı alarak geçiniyordu. İkinci uzun metrajı Killer's Kiss ışıkla oynadığı oyunlar neticesinde neler yapacağının göstergesi niteliğindeydi. Kubrick ilk filmi Fear and Desire'ı çekmek için arkadaşlarından ve akrabalarından borç para aldı. Filmin yapımcılığını, yönetmenliğini, görüntü yönetmenliğini ve montajını kendisi yaptı. Kubrick'in bu filmi hiç sevmediği bilinir.

  • 3
  • 10
Çalışmalarına yansıyan hastalığı
Çalışmalarına yansıyan hastalığı

Obsesif kompulsif bozukluğu.

1953 yılında çektiği Fear and Desire adlı ilk uzun metrajlı filmiyle başlayan başarılı kariyerine The Shining, Barry Lyndon, The Clockwork Orange, Eyes Wide Shut gibi kült filmleri sığdırmış usta yönetmen Stanley Kubrick, obsesif kompulsif bozukluğuna sahipti. Bu obsesifliğini çalışmalarına da yansıttı. Stanley'nin bütün filmleri o film türünü alıp, ayırdıktan sonra daha önce hiç yapılmadığı kadar iyi bir biçimde yapılması temeline ve düzenine dayanır. Onun cerrah gibi film yapım sürecini farklı açılarından ele alması inanılmayacak ölçüde obsesifti fakat bütün filmleri işte bu sebeple dahiyaneydi.

  • 4
  • 10
En sevdiği oyun
En sevdiği oyun

Satranç.

Kubrick hırslı ve usta bir satranç oyuncusuydu. Birçok oyuncu yıllarca sette Kubrick'le stranç oynayıp onu mağlup etmeye çalışmış olsalar da hiçbiri bunu başaramazdı.

  • 5
  • 10
Son filmi
Son filmi

Eyes Wide Shut.

Arthur Schnitzler'in aynı adlı eserinden uyarlanan ve yönetmenliğini Stanley Kubrick'in yaptığı 1999 yapımı bir Hollywood filmidir. Film Stanley Kubrick'in son filmi olma özelliğini taşır. Kubrick, 1999 yapımı son filmi Eyes Wide Shut'ın son kurgusunu yapım şirketine gönderdikten birkaç gün sonra hayata gözlerini yumdu.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN