Arama

Sinemanın en iyi 12 sanal gerçeklik filmi

İnsanların hem keşfedip hem de etkileşime girebildiği üç boyutlu bilgisayar teknolojileri ile donatılan sanal gerçeklik teknolojisi, bizleri her geçen gün daha da şaşırtmayı başarıyor. Sanal gerçekliğe olan ilginin artma nedeni ise korku dolu kurgunun gelecekte de yaşanabilecek olma ihtimali. Sizler için sinemanın en iyi 12 sanal gerçeklik filmini derledik.

  • 1
  • 12
Suretler (2009)
Suretler 2009

Gerilim/Aksiyon - 1 saat 44 dakika

FBI ajanları, bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkân tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir ve maskelerle dolu bir dünyada kime güvenebilirsiniz?

Yönetmen: Jonathan Mostow Senaryo: Michael Ferris, John D. Brancato, Robert Venditti, Brett Weldele

  • 2
  • 12
Yalan Dünya (1973)
Yalan Dünya 1973

Gizem/Suç - 3 saat 34 dakika

Gelecek Araştırmaları Enstitüsü'nün en önemli projesi, tüm politik, toplumsal ve ekonomik olayları öngören Simulacron 1 isimli elektronik bir canavardır. Bazıları Simulacron 1'i kendi çıkarları için kullanmak isteyince, iyi ve kötü arasında bir savaş başlar. Bu projenin yöneticisi Profesör Vollmer, gizemli bir şekilde intihar ettiğinde Dr. Stiller onun yerine geçer. Fakat Stiller'de de tuhaf semptomlar belirir. Acaba Stiller şizofren midir?

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder Senaryo: Rainer Werner Fassbinder, Fritz Müller-scherz

  • 3
  • 12
Avalon (2001)
Avalon 2001

Dram/Fantastik - 1 saat 47 dakika

Gelecekte, Avalon isimli bir tür savaş teknolojisi, özellikle gençler arasında bağımlılık yaratmaktadır. Bir koltuğa oturup, kafaya geçirilen bir kask ile oynanan bu son derece gerçekçi oyunun yıldızlarından biri de Ash isimli bir oyuncudur. Ash, oyunun daha ileriki bir safhasının bir yerlerde gizli olduğunu öğrenince, meraklı bir gruba katılarak aramaya başlar. Gelecek seviyeye geçebilse bile, geri dönmeyi başarabilecek midir?

Yönetmen: Mamoru Oshii Senaryo: Kazunori Itô

  • 4
  • 12
EXistenZ (1999 )
EXistenZ 1999

Fantastik/Bilim Kurgu - 1 saat 37 dakika

En popüler oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir ses getireceğini inandığı yeni oyununu onun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile denemek için biraraya gelirler. Bu grup arasında en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı Allegra Geller'dır. Existenz'ı gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, bağlantılarının oyuncuların sinir sistemine direk olarak bağlanmasıdır. İnsanın omuriliğinden açılan bir delik ile bağlanan oyunun, oyuncuların hatıralarına, duygularına ve korkularına giriş hakkı vardır. Sonunda büyük an gelir, sabırsız oyuncular hayatlarını en büyük macerasına doğru yola çıkarlar. Fakat bir anda oyun karşıtı bir protestocu silahını çıkarır ve bağırır şunu söyler: ''eXistenZ'a ölüm, Allegra Geller'a ölüm!'' Ardından ateş eder ve oyunun yaratıcısını yaralar.

Yönetmen: David Cronenberg Senaryo: David Cronenberg

  • 5
  • 12
Başlat: Ready Player One (2018)
Başlat: Ready Player One 2018

Gerilim/Bilim Kurgu - 2 saat 19 dakika

2045 yılında dünya yaşanmaz bir hale gelir ve insanlar gündelik hayat dertlerinden uzaklaşabilmek için OASIS adlı bir sanal gerçeklik oyunuyla, varoluşlarına bir anlam katabilmeye başlar. OASIS dünyasının mucidi James Halliday, gerçek bir dâhidir. Ancak Halliday öldükten sonra, OASIS dünyasının içindeki bir yere bir 'anahtar' gizlediğini, onu bulanın hem 500 milyar dolara, hem de OASIS dünyasının tam kontrolüne sahip olacağını anlattığı, ölümünden önce kaydedilmiş bir videosu ortaya çıkar.

Bunun olaydan sonra herkes anahtarı aramaya başlar. Colombus, Ohio'da yaşayan genç Wade Watts da bu yarışa dahil olur ve kısa sürede oyundaki başarısıyla herkesin dikkatini çeker. Ancak OASIS şirketinin yöneticileri, büyük ödülü kaptırmaya niyetli değildir ve hem oyunda, hem de gerçek hayatta Wade'i durdurabilmek için her şeyi yapacaklardır.

Yönetmen: Steven Spielberg Senaryo: Zak Penn, Ernest Cline, Eric Eason

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN