Arama

Serüvenleri beyaz perdeden diziye aktarılan filmler

Hayal dünyamızı ve ufkumuzu genişleten sinema, görsel kültürümüzün temelini oluşturuyor. Önceleri edebiyat yapıtlarından beslenen sinema, şimdilerde teknolojinin gelişmesiyle farklı yapımları besleyen bir unsur haline geldi. Film olarak tüm dünyada gişe rekorları kıran ve yakın zamanda dizi olarak ekrana gelmeye hazırlanan "Yüzüklerin Efendisi", şimdiden gelmiş geçmiş en pahalı dizi olarak anılıyor. Peki, bugüne dek sinema tarihinde filmden diziye hangi yapımlar uyarlandı? Cevabını sizler için derledik.

  • 1
  • 14
MAYMUNLAR CEHENNEMİ
MAYMUNLAR CEHENNEMİ

1968 yılında çekilen ve kısa sürede başyapıt mertebesine erişen Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes), müthiş bir başarıyla kendi mitolojisini oluşturdu. Arka arkaya çekilen devam filmleriyle, 1974'te 14 bölümlük bir dizi olarak aynı adla TV ekranlarında yayınlandı.

Uzak gelecekte geçen ve ilk filme benzer ama onunkinden daha derinliksiz bir tema üzerinden giden dizi, kendi seyirci kitlesini yaratmayı başarmıştı.

Süre: 2s 20dk
Yönetmen: Matt Reeves
Oyuncular: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn
Tür: Bilimkurgu, Aksiyon, Macera
Ülke: ABD

  • 2
  • 14
TERMİNATÖR
TERMİNATÖR

1984 yapımı James Cameron'ın bilimkurgu başyapıtı Terminatör filminin efsane karakteri Sarah Connor'ın ilginç hayat hikâyesi, benzersiz mitolojinin de katkılarıyla 2008 yılında iki sezonluk bir dizi haline geldi.

Dizi, Terminatör hayranlarından farklı tepkiler alsa da, genel olarak izleyici kitle yaratmayı başardı.

Süre: 1s 48dk
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn, Linda Hamilton
Tür: Bilimkurgu, Gerilim
Ülke: ABD

  • 3
  • 14
YILDIZ SAVAŞLARI
YILDIZ SAVAŞLARI

1977 yılında sinemaseverlerle buluşan ilk filmin ardından, Yıldız Savaşları (Star Wars)'ın her gün yeni bir projesinden haberdar olduk. Star Wars evreninin geniş bir kitle tarafından takip edilen animasyon dizisi Yıldız Savaşları: Klon Savaşları, 2008 yılında yayınlanmaya başlamıştı.

Star Wars evreninin, sevilen ve merak edilen bir dönemine odaklanan dizi, 6 sezon sürdü.

Süre: 2s 1dk
Yönetmen: George Lucas
Oyuncular: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher
Tür: Bilimkurgu, Macera
Ülke: ABD

  • 4
  • 14
FREDDY’NİN KÂBUSU
FREDDY’NİN KÂBUSU

Wes Craven'in korkunç karakteri beyaz perdede ilk olarak 1984 yılında boy gösterdi. Ardından 1988 yılında iki sezonluk televizyon uyarlaması Freddy'nin Kâbusları: Elm Sokağında Bir Kabus Serisi (Freddy's Nightmares: A Nightmare on Elm Street the Series), bir dönem ülkemizde de yayınlanmıştı.

Filmlerinden çok daha ucuz ve başarısız gözüken dizinin başrolünde ise, rolle özdeşleşen Robert Englund oynamıştı.

Süre: 1s 31dk
Yönetmen: Wes Craven
Oyuncular: Robert Englund, Heather Langenkamp, Johnny Depp
Tür: Korku, Fantastik, Gerilim
Ülke: ABD

  • 5
  • 14
POLİS AKADEMİSİ
POLİS AKADEMİSİ

Bir güldürü serisi olan ve ilk filmi 1984 yılında sinemaseverlerin beğenisine sunulan Polis Akademisi (Police Academy), Türk televizyon izleyicisi tarafından farklı bir önem taşıyor. Zira bugüne dek, toplamda tam yedi adet çekilen filmleriyle televizyon kanallarımızda defalarca, kendini ezberletircesine gösterilmişti.

Filmin izlendiği ve popüler olduğu dönemlerde çekilen ve ilk olarak 1988 yılında yayınlanan aynı adlı dizi (Police Academy: The Series) ise, iki sezon sürmüş, bir süre televizyonlarımızın pazar sabahları izlenen programları arasına girmeyi başarmıştı.

Süre: 1s 35dk
Yönetmen: Hugh Wilson
Oyuncular: Kim Cattrall, Steve Guttenberg, G.W. Bailey
Tür: Komedi
Ülke: ABD

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN