Arama

Rüya filmler

''Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçük hayatımız'' der Prospero ve ekler Tanpınar; ''Zihnin bazı imkansız vuzuh anları uyanık halde görülen bir rüyadan başka bir şey değildir." Peki yaşadığımız şeylerin hangisi gerçek? Gelin, bu ayrımı beyaz perde üzerinden bir bakış gerçekleştirelim. İşte gerçek ile rüyanın birbirine karıştığı filmler...

  • 1
  • 11
Rüya bilinç dışının anahtarı mı ?
Rüya bilinç dışının anahtarı mı ?

''Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçük hayatımız'' der Prospero, William Shakespeare'in Fırtına oyununda. İyi bir Shakespeare okuyucusu olduğu aşikâr​ olan Freud, kuramının temelini oluştururken ilham almış mıdır bilinmez ancak rüyaların, günlük yaşamda doyurulamayan ilkel gereksinimlerinin yani bizleri tanımlayan arzularımızın biçim değiştirmiş hali olduğu teorisi kulağa oldukça Shakespeare'yen geliyor.

Rüyalar psikanalitik kuram ve uygulamada merkezi bir yer tutar. Psikanalitik kuram ana mecrasını, Freud'un 1905 tarihli Rüyaların Yorumu adlı eseriyle çizdi. Bastırılmış hatıralar veya farkına varamadığımız fikirlerimiz rüyalar yoluyla açığa çıkar. o yüzden rüyaların araştırılması Freud'a göre bizi ''bilinç dışına götüren kral yolu''dur.

  • 2
  • 11
Rüyalar unutulmuş bir dil olabilir mi ?
Rüyalar unutulmuş bir dil olabilir mi ?

Anlaşılacağı üzere modern derinlik psikolojisi, insan ruhunun bir kısmının bilincin parçası olamayacak kadar derinlere gömülü olduğu fikrindedir. Kimi sinir bilimciler de rüyaların beyindeki elektrik etkinliğin rastlantısal bir tezahürü olduğunu söylüyor. Buna ilaveten beynin çeşitli bölümlerindeki kan akımını ölçen bazı çalışmalar, rüya görülen REM (hızlı göz hareketleri) döneminde beynin görsel imgelerle ilgili bölümünün çok faal olduğunu, mantık ve planlamayla ilgili beynin ön bölgelerinde ise faaliyetin belirgin bir biçimde azaldığını buldu. Bu tür farklılıklar hem rüyaların çoşku gücünü hem de parçalı olma özelliğini açıklıyor.

  • 3
  • 11
Ruhsal sezgi kendini en net rüyada gösterir
Ruhsal sezgi kendini en net rüyada gösterir

Gelecek dahil tüm zamanlar, rüya hal için bir hatıradır. Tasavvurlar bir hatıraya dönüşmektedir. Rüya bize hayatımızı ve üst üste yaşanmış hayatları sunar. Tanpınar'dan alıntılarsak ''Zihnin bazı imkansız vuzuh anları uyanık halde görülen bir rüyadan başka bir şey değildir. Vecd, rüyadır. ''

  • 4
  • 11
Inception - (Başlangıç)
Inception - (Başlangıç)

2 saat 28 dakika - IMDb 8.8

Bu filmi tek cümleyle özetlersek rüya içinde rüya diyebiliriz. Filmde bir rüya katmanından diğer katmana geçişler yapılmakta, fakat burada önemli olan, önceki katmanda bir kişinin uyanık kalıp diğerlerini uyandırması ve rüya gören kişinin aldatıldığını hissetmemesidir.

Dom Cobb, çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yaptı. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur. Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse... Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb'un görebildiği bir düşmandır.

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan

  • 5
  • 11
The Science of Sleep - (Rüya Bilmecesi)
The Science of Sleep - (Rüya Bilmecesi)

1 saat 46 dakika - IMDb 7.3

"The Science of Sleep", sürekli rüya görme halinde olduğu için gündelik hayatı altüst olan Stephane Miroux adlı eksantrik bir gencin beyninin içinde gelişen eğlenceli bir romantik komedir. Uyku halindeyken "Stephane TV"nin karizmatik sunucusudur. Kartondan yapılma kameralar karşısında "Uyku Bilimi" hakkında yorumlar yapar. Gerçek yaşamındaysa Paris'teki bir takvim yayıncılık şirketinde sıkıcı bir işi vardır.

Aynı apartmanda karşı dairede yaşayan Stephanie ile arkadaş olur ve ona öğütler verir. Stephane onun öğütlerini dinleyemeyecek kadar bulutların üzerindedir. Stephanie'nin kalbindeki sırları uyanıkken çözmeyi başaramayan Stephane, cevaplarını rüyalarında aramaya başlar. Sınır tanımayan yaratıcılığa dayalı ödüllü filmlerin (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), müzik videolarının ve reklam filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry'nin senaryosunu yazıp yönettiği "The Science of Sleep"; mukavva tüpler, selofan bantlar ve sınırsız hayal gücüyle şekillenen harikalar ülkesine tuhaf ötesi bir yolculuğu anlatır.

Yönetmen: Michel Gondry

Senaryo: Michel Gondry

2019 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN