Arama

Oscar tarihine damga vurmuş filmler

Sinema dünyasının önemli ödüllerinden olan Oscar, ilk kez 1929 yılında Los Angeles'ta verilmeye başlandı. O zamanlar bugünkü gibi bir heyecan yaşanmıyordu, çünkü ödül sahipleri aylar öncesinden sonucu biliyordu. Sizler için Oscar tarihinin en iyi film kategorisinde yerini almış önemli yapımlarını listeledik.

 • 1
 • 20
Kanatlar – Wings, 1927
Kanatlar – Wings, 1927

IMDb: 7.7

Kanatlar, 1927 yılında çevrilmiş Amerikan yapımı bir sessiz filmdir. İlk defa düzenlenen Akademi Ödüllerinde En İyi Film Akademi Ödülü'nü kazanmıştır. Gary Cooper'ın bir yıldız olmasına yardımcı olmuş bir filmdir.

Vizyon tarihi 1 Ocak 1999 (1s 42dk)
Yönetmen Iain Softley
Oyuncular: Helena Bonham Carter, Alison Elliott, Charlotte Rampling
Tür Dramatik komedi
Ülke ABD, İngiltere

 • 2
 • 20
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - All Quiet on the Western Front, 1930, 3. Oscar
Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - All Quiet on the Western Front, 1930, 3. Oscar

IMDb: 8.1

Birinci Dünya Savaşı esnasında bir erkek lisesinde öğretmenlik yapan Profesör Kantorek, öğrencilerini savaşa katılmanın ve bir asker olarak savaşta yer almanın son derece onurlu bir mevki olduğu gerekçesiyle doldurmaktadır. Bu etkileyici konuşmalardan etkilenen askerler gönüllü olarak askere yazılarak Alman ordusuna katılırlar. Ancak savaş ne kitaplarda yazdığı, ne de öğretmenlerinin anlattığı türden epik bir olay değildir. Genç askerler bu yanılgının farkında olsalar da artık geriye dönebilmeleri mümkün değildir; tüm toyluklarıyla olup biten tüm siyasi oyunların ve acımasız planların gölgesinde canları için mücadele edeceklerdir.

Süre 2s 13dk
Yönetmen Lewis Milestone
Oyuncular: Louis Wolheim, Lew Ayres, John Wray
Tür Savaş filmi, Dram, Tarihi
Ülke ABD

 • 3
 • 20
Rüzgâr Gibi Geçti - Gone with the Wind, 1939, 12. Oscar
Rüzgâr Gibi Geçti - Gone with the Wind, 1939, 12. Oscar

IMDb:8.2

Rüzgâr Gibi Geçti, orijinal adıyla Gone with the Wind, Margaret Mitchell'ın Pulitzer Ödüllü aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmış 1939 ABD yapımı bir filmdir. Film 14 dalda Oscar'a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır. Zamanında Türkiye sinemalarında da gösterime girmiş, defalarca televizyonlarda oynamıştır.

Sivil savaşın gölgesinde yaşanan çok kahramanlı bir aşk hikâyesini konu alan film hem dönemin Amerika'sı hem de aşk halleri üzerine önemli şeyler söyler. Efsaneleşmiş müzikleri ve oyunculuklarıyla da ayrı bir ilgiyi hak eden film, sekiz dalda Oscar ödülü kazanmıştır.

Süre 3s 58dk
Yönetmen Victor Fleming, George Cukor
Oyuncular: Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard

Tür Dram, Romantik
Ülke ABD

 • 4
 • 20
Kazablanka - Casablanca, 194, 16. Oscar
Kazablanka - Casablanca, 194, 16. Oscar

IMDb: 8.5

Kazablanka, yönetmenliğini Michael Curtiz'in üstlendiği Hollywood klasikleri arasında özel bir yere sahip film. İkinci Dünya Savaşı'nın en hararetli dönemlerinde Fas'ın Casablanca kentinde yolları kesişen üç kişinin gergin geçen bir gecesine tanık oluyoruz.

Süre 1s 42dk
Yönetmen Michael Curtiz
Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid
Tür Romantik, Dram
Ülke ABD

 • 5
 • 20
Rocky, 1976, 49. Oscar
Rocky, 1976, 49. Oscar

IMDb: 8.1

Küçük çaplı bir boksör olan Rocky Balboa'nın ringlerde yükselişi ve bir ağır siklet boks şampiyonu olmasına giden yolda yaptığı fedakârlıklar.

Süre 1s 59dk
Yönetmen John G. Avildsen
Oyuncular: Sylvester Stallone, Talia Shire, Burt Young
Tür Aksiyon, Dram
Ülke ABD

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN