Arama

Japon sinemasının imparatoru: Akira Kurosawa

Evdeyken bile bir köşede sessiz sakin oturup zihninde canlandırdığı sahnelerle filmden başka bir şey düşünemeyen biridir Akira Kurosawa. İmparator lakaplı yönetmen, sinema dünyasında birçok tekniği ilk kez kullanarak öncü oldu. Ölüm yıl dönümünde düşük bütçeli filmlerle dehasını ortaya koyarak, başyapıtlara imza atan ünlü yönetmen hakkında az bilinenler...

  • 1
  • 16
AKİRA KUROSAWA KİMDİR?
AKİRA KUROSAWA KİMDİR?

57 yıllık kariyerinde 30 film çeken ve yöneten Kurosawa, sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden biridir. 23 Mart 1910 yılında Isamu ve Shima Kurosawa'nın sekiz çocuğundan biri olarak, Japonya'da doğar. Kurosawa'nın babası samuray savaşları üzerine araştırmalar yapıyordu. Bir süre ağabeyinin yanına taşınan Akira, Heigo'nun etkisiyle tiyatro ve sinemaya ilgi duymaya başladı.

"Sinemayı seviyorum, iyi filmler yapıyorum, bu da bana yetiyor."

"Bir çocuğun elinden şekerlemesini alırsanız, o geriye kalanları da fırlatır."

  • 4
  • 16
GÖRSEL ANLATIMIN USTASI
GÖRSEL ANLATIMIN USTASI

Kurosawa, 1936 senesinde Japon sinema endüstrisine kısa bir süreliğine ressam olarak girdi. Resim sanatında yetenekli olan Kurosawa, 26 yaşına kadar resim yaptı. Kurosawa, bu yeteneğinden ötürü ileride her filminin "resimli taslak" kısmını kendisi çizecekti.

*Resimli taslak, bir teknik dekupajdır. Kurgulama işleminde sahnelerin hem sözcüklerle bir betimlemesi yapılır hem de her sahne çizgi filmlerde olduğu gibi şematik bir biçimde görselleştirilir.

"Tatlı sözler genelde aldatıcıdırlar."

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN