Arama

İlhamını kadın yazarlardan alan 10 film

Uğultu Tepeler filminin Virginia Woolf'un kitabından uyarlandığını biliyor muydunuz? Ya da Frankenstein'in Mart Shelley tarafından yazıldığını? Edebiyat ve sinema, tarih boyu birbirlerine esin kaynağı oldu. Sizler için kadın edebiyatçıların kaleminden sinemaya uyarlanan on filmi derledik.

Uğultulu Tepeler 2011

IMDb: 6.1 - 2 saat 8 dakika

Emily Brontë'nin yazdığı meşhur Viktorya dönemi romanının yeni dönem uyarlaması olan Uğultulu Tepeler, filmin yönetmeni Andrea Arnold'un sevilen filmleri Kırmızı Sokak ve Akvaryum'un izinden yol alıyor. Evlatlık olan Heathcliff ve üvey kız kardeşi arasındaki umutsuz ve zararlı ilişkiye odaklanan karanlık filmde, intikam arzulayan Heathcliff'i ilk kez zenci bir oyuncu canlandırıyor.

Alışılagelmiş bir dönem filminden uzak bir yapım olan Uğultulu Tepeler, az diyalog ve çok görsel tasvir ile izleyiciyi kendisine bağlayan cesur ve natüralist bir intikam hikâyesidir. Uğultulu Tepeler, 2011'de Venedik'te En İyi Görüntü ödülünü aldı.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yönetmen: Coky Giedroyc Senaryo: Emily Brontë, Peter Bowker

Doğu Ekspresinde Cinayet 2017

IMDb:6.5 - 1 saat 54 dakika

Agatha Christie'nin Doğu Ekspresinde Cinayet, dönemin önemli eserlerin biridir. Polisiye romanın kraliçesi hiç kuşkusuz Agatha Christie'dir. 1920'lerden başlayarak birbiri ardına gerilim dolu, mantıkla örülü, oluşturduktan ortam açısından eşsiz romanlar yazdı. Agatha Christie'nin yapıtlarının en ilginç yanı ise aristokrat sınıfın işlediği suçları İngiltere'de yaşayan bir yabancının, bir Belçikalı olduğu için küçümsenmekten bir türlü kurtulamayan dedektif Hercule Poirot'nun ortaya çıkarmasıdır.

Halep'te çözdüğü bir davanın ardından İstanbul'a gelen Belçikalı dedektif Hercule Poirot, burada birkaç gün kalma niyetinde olsa da, acil başka bir durum ortaya çıkınca kendini Calais üzerinden Londra'ya gidecek Doğu Ekspresi'nde bulur. Trende farklı uluslardan, farklı toplumsal konum ve mesleklerden gelen insanlar vardır. Büyük bir kar fırtınasının olduğu bir gece, trendeki bir yolcu öldürülür. Olayı çözmek ve içlerindeki katili bulmak, Poirot'ya kalmıştır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yönetmen: Kenneth Branagh Senaryo: Michael Green

Aşk ve Gurur 2005

IMDb: 7.8 2 saat 15 dakika

Jane Austen'ın yirmi bir yaşında yazdığı Aşk ve Gurur 18. yüzyıl İngiltere'sinin taşralı ve soylu çatışmasının atmosferinde, kalıp düşüncelerin aslında nasıl da tam tersine dönüşeceğinin romanıdır. Yazarın kendi yaşadıklarından da izler taşıdığı düşünülen kitapta, taşralı Elizabeth Bennett ve onun kalabalık ailesinin soylu ve zengin Charles Bingley'in, Bennet ailesinin yaşadığı yere yakın bir malikâneyi kiralamasıyla birlikte işler değişir.

18.yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngiltere'de beş kız kardeş olan Bennet'lar, Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yönetmen: Joe Wright Senaryo: Emma Thompson, Jane Austen, Deborah Moggach​

Harry Potter serisi 2001

Harry Potter, İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap halinde yazılan fantastik roman serisi ve bu kitaplardan uyarlanan film serisidir. Dünya çapında elde ettiği başarı ve yakaladığı satış rakamlarıyla çığır açmayı başarmış ve edebiyat tarihine geçmiştir.

Harry Potter'ın ailesi ağır ve şaibeli bir trafik kazasında ölmüştür. Öksüz ve yetim kalan Harry'nin sığınabileceği tek yer, arasının pek de iyi olmadığı teyzesinin yanıdır. Harry, tüm hayatı boyunca idari ailesi tarafından kötü davranışlarla büyütülür. Ancak Harry Potter artık 11 yaşındadır ve Harry'nin hayalleri ve yetenekleri günden güne su yüzüne çıkmaktadır. Kısa süre sonra Hogwarts büyücülük okuluna davet edilir. Artık tek amacı, ailesinin bu şüpheli kazasını araştırmaktır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Senaryo: J.K. Rowling​

Beklenmeyen Şahit 1957

IMDb:8.4 - 1 saat 56 dakika

1957 yapımı olan ve Agatha Christie'nin hikâyesinden beyaz perdeye aktarılan Beklenmeyen Şahit, sinema tarihinin en iyi uyarlama senaryolarından birine sahiptir. Kalp krizi geçiren Sir Wilfrid Robarts'ın meslek hayatına bir süre ara vermesi ve dinlenmesi gerekmektedir. Ancak ünlü avukat Leonard Vole davasını duyunca mahkeme salonuna geri döner. Vole, zengin bir kadını öldürmekle suçlanmaktadır ve işin en ilginç yanı karısı Christie'nin, savunma için değil, savcılık için tanılık yapacak olmasıdır.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayınız…

Yönetmen: Billy Wilder Senaryo: Billy Wilder, Harry Kurnitz, Larry Marcus

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN