Arama

 • Anasayfa
 • Galeri
 • Sinema
 • Hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken filmler

Hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken filmler

Beyaz perdenin her kitleye ulaşan yapımları arasında, hem yorucu hem de gerçekçi bir şekilde ele alınan hukuk filmleri, özellikle bu alanda tahsil görmek isteyenler için önemli bir öğrenme aracı olarak karşıma çıkıyor. Gerçek hayattaki soğuk mahkeme salonları, sanıklar, tanıklar, davacı, davalı, celseler, hâkimler, avukatlar ile yüzleşme imkânı sağlayan bu filmlerden, hukukçular ve hukuka ilgisi olanlar için mutlaka izlenmesi gereken yapımları listeledik.

 • 1
 • 20
12 ÖFKELİ ADAM (12 ANGRY MAN) – 1957 IMDb: 8,9
12 ÖFKELİ ADAM 12 ANGRY MAN – 1957 IMDb: 8,9

12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu takdirde idama mahkûm edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis'in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

 • 2
 • 20
BİR CİNAYETİN ANATOMİSİ (ANATOMY OF A MURDER) - 1959 IMDb: 8,0
BİR CİNAYETİN ANATOMİSİ ANATOMY OF A MURDER - 1959 IMDb: 8,0

Michigan eyaletinin küçük kasabalarından birinde avukatlık yapan Paul Bieglar, suçun da pek yaygın olmadığı bu yerde tüm zamanını arkadaşlarıyla ya da çeşitli hobileriyle geçirmektedir. Bir gün önemli bir mevkide bulunan tanınmış kişilik Frederick Manion'un karısından aldığı telefon onu ilginç bir vakaya dâhil eder. Frederick Manion, bir cinayet suçunun tek şüphelisi olarak tutuklanmıştır. Ancak ortada ilginç bir durum vardır. Manion cinayeti işlediğini kabul edip suçunu inkâr etmez, fakat haklı gerekçeleri olduğunu söyler. Öldürdüğü adam karısı Laura'ya tecavüz etmiştir ve suçu bu yüzden işlemiştir. Çarkları bozuk adalet, kimin haklı olduğu şaibeli sayılabilecek bu zorlu davada nasıl bir neticeye varacaktır?

 • 3
 • 20
HÜKÜM (THE VERDICT) - 1982 IMDb: 7,8
HÜKÜM THE VERDICT - 1982 IMDb: 7,8

Frank Galvin (Paul Newman) kariyerinin dibine vurmuş alkolik bir savcıdır ve günahlarından arınabileceği son fırsat karşısına çıkmıştır. Savcı Frank Galvin'e (Newman) kimsenin kazanabileceğine inanmadığı bir tıbbi usulsüzlük davası verilir ve cesurca hastane ile anlaşarak davayı kapatmayı reddeder. Bunun yerine davayı ve tüm hukuk sistemini mahkemeye çıkartırlar.

 • 4
 • 20
BİRKAÇ İYİ ADAM (A FEW GOOD MEN) – 1992 IMDb: 7,7
BİRKAÇ İYİ ADAM A FEW GOOD MEN – 1992 IMDb: 7,7

Donanma avukatı Daniel Kaffee oldukça rahat kişiliği ve henüz hiçbir davaya çıkmamış olması ile tanınmıştır. Mahkeme salonuna çıkmaktansa taraflar arasında anlaşmaları tercih eden Kaffe müvekkillerine her zaman ceza indirimi için yapılan teklifi kabul ettirir. Ta ki bir gün Küba sınırındaki bir askeri birlikte erlerden biri öldürülüp iki er cinayete sebep vermekten önüne müvekkil olarak gelene kadar?

 • 5
 • 20
BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK (TO KILL A MOCKINGBIRD) - 1962 IMDb: 8,3
BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK TO KILL A MOCKINGBIRD - 1962 IMDb: 8,3

1930'lu yıllarda ABD'nin güneyindeki Alabama'nın bir kasabasında yaşayan, annelerini kaybetmiş Scout (Mary Badham) ve Jem (Phillip Alford), avukat babaları Atticus Finch (Gregory Peck) ile yaşamaktadır. Genç bir kadına tecavüz etmekle suçlanan bir Afro Amerikalı'yı savunma görevi, Finch'e verilir ve o da bunu kabul eder. Bu durum, dönemin ırkçı ortamında hem Finch, hem de çocukları için çevreden gelen birçok tepki doğmasına neden olacaktır. Ancak son derece erdemli bir insan olan Finch, haksız yere suçlandığını düşündüğü genci savunmaktan vazgeçmeyecektir.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN