Arama

Ertem Eğilmez imzalı 5 Kemal Sunal filmi

Sanat hayatı boyunca 44 film yöneten, 5 senaryo kaleme alan ve 97 filmin yapımcılığını gerçekleştiren Ertem Eğilmez'in hayatı küçük bir bakkaldan yönetmenliğe uzanan bir serüveni barındırıyor. Türk sinemasının kült filmlerine imzasını atan Eğilmez'in filmlerinde oynattığı vazgeçilmez isimlerden biri Kemal Sunal'dı. Yediden yetmiş yediye herkesi kendine hayran bırakan Kemal Sunal'ın oynadığı 5 Ertem Eğilmez filmini sizlerle buluşturuyoruz.

  • 1
  • 12
ÇÖPÇÜLER KRALI
ÇÖPÇÜLER KRALI

Türk sinemasında en iyi komedilerinden olan "Çöpçüler Kralı" kült sahneleri ve replikleriyle unutulmaz yapıtlar arasına girmiştir.

Aksiyonu hiç bitmeyen ve birbirinden tuhaf kişilerin yaşadığı bir mahallede çöpçülük yapan Apti, mahallenin biricik kızı Hacer'e âşıktır. Temizlikçilik yapan Hacer ise bu aşka karşılık vermez. Hacer kendisine âşık olan zabıta memuruyla evlenmeyi ister ancak erkek kardeşleri bu evliliğe karşı çıkar. Yine de umudunu kaybetmeyen Apti, genç kızın gönlünü çalabilmek için her şeyi yapar. Ancak parasızlık nedeniyle Hacer'i elde etmesi imkânsızdır. Ta ki tesadüf eseri bir gazinoya girene kadar. Apti türlü tesadüfler sonucunda bu talihini geri çevirecek, hayallerini gerçekleştirecektir.

"Parka gidecekmiş iki gözümün çiçeği"

Yönetmen: Zeki Ökten
Senaryo: Umur Bugay
Yapımcı: Ertem Eğilmez
Vizyon Tarihi: 1 Şubat 1978
Yapımı: 1977
Tür: Aile, Dram, Komedi
Süre: 95dk

  • 3
  • 12
SÜT KARDEŞLER
SÜT KARDEŞLER

Türk sinemasının en iyi komedilerinden biri olan Süt Kardeşler filminde Kemal Sunal bir Şaban karakteriyle karşımıza çıktı. Herkesin hayal ettiği ancak kimselerin sahip olamadığı bir konağın sahibi olan Melek Hanım, Şaban'ın arkadaşı Ramazan'ı, sütoğlu olan Şaban ile karıştırınca eve alır. Maço abisi Hüsamettin'e ise eve aldığı Ramazan'ı damadı olarak tanıtacaktır. Konağa gerçek Şaban gelince hiçbir şey eskisi gibi olmadı.

Kerami Bey'in Melek Hanım'ı delirtip konağını almak için başvurduğu Gülyabani numarası, konak ahalisini korkutan bir gelişme olsa da, Şaban, Bayram, Ramazan üçlüsüyle birlikte onlara kumandanlık eden evin abisi Hüsamettin'in gayretleriyle, tüm gerçekler gün yüzüne çıkarılacaktır. En nihayetinde Kerami Bey'in amacı ortaya çıkacaktır.

Ertem Eğilmez'in Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Gulyabani isimli romanından uyarladığı filmi, içinde barındırdığı kült anlarıyla Türk sineması üzerinde en çok iz bırakan eserlerden bir tanesidir.

-Kumandan senin süt annenin abisiymiş.

- O zaman o benim süt kumandanım."

Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senaryo: Sadık Şendil
Yapımcı: Ertem Eğilmez
Tür: Komedi
Yapımı: 1976
Süre: 80dk

  • 5
  • 12
ŞABANOĞLU ŞABAN
ŞABANOĞLU ŞABAN

Kemal Sunal, Halit Akçatepe ve Şener Şen üçlüsünü tekrardan bir araya getiren filmde; Şaban'ın askerde türlü sakarlıklarıyla delirttiği kumandanı Hüsamettin ile yolu bu sefer sivil hayatta kesişecektir. Teşkilatın aylardır yakalayamadığı Kadırgalı Eşref'i şans eseri yakalayan Şaban ve Ramazan, Nazır Paşa tarafından damadı Hüsamettin başında bulunduğu teşkilata gizli polis olarak atanır. İlk görevleri de Nazır Paşa'nın kardeşinin çalınan elmasını bulmak olacaktır.

Kemal Sunal ve Halit Akçatepe'nin iki zehir hafiyeyi oynadığı filmi Kemal Sunal'ın diğer "Şaban" temalı filmlerinden ayıran en büyük unsuru şüphesiz onu keşfeden yönetmen olan Ertem Eğilmez ile yakaladığı uyumdu. Ertem Eğilmez'in aynı oyuncu kadrosuyla çalışmayı yeğlemesi oyuncuların alışkanlığını ve özgüvenini iki katına taşırken, aynı karaktere can veren Kemal Sunal'ın performansını ise daha yukarı taşımasına olanak sağlıyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN