Arama

En iyi 50 bilim kurgu filmi

Yakın ya da uzak gelecekle ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını da kullanarak oluşturulmasıyla ortaya çıkan bilim kurgu, her zaman dönemin imkansızlarını ele almayı başardı. İnsanı daha da çok içine çeken bu konu; bilime ve teknolojik unsurlara dayanan, izlerken aklımızın ve algımızın sınırlarını zorlayan filmler olarak karşımıza çıktı. Sizin için, gelecekle ilgili önemli mesajlar veren bilim ve teknolojiye yönelik en iyi 50 filmi listeledik.

  • 1
  • 53
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ

19. yüzyılın sonuna doğru Jules Verne, H. G. Wels gibi yazarlar tarafından ilk örneklerinin verildiği bilim kurgu, bugün henüz kullanımda olmayan bilim ve teknoloji ögelerinin kullanılarak yakın ya da uzak gelecekle ilgili öyküler, serüvenler oluşturulmasıdır.

  • 2
  • 53
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ

Bilim kurgu, her zaman dönemin imkansızlarını yansıttı. İmkansız olan her şey bilim kurgu sineması için cazip geldi. 1950'den sonra toplumun atom bombası ile tanışması, sinemacılara aklında yepyeni bir tür gelmesine olanak sağladı. Kuşkusuz bu dönemden sonra yapılan bilim kurgu filmlerinde İkinci Dünya Savaşı'nın etkilerini görmek mümkündür.

  • 3
  • 53
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ
EN İYİ 50 BİLİM KURGU FİLMİ

Bilim kurgu sinemasının doğuşu olarak nitelendirilebilecek film Aya Seyahat'tir. 1902'de gösterime giren 21 dakikalık filmde H.G. Wells'in kitaplarından esinlenen yönetmen, büyük bir savaş topu kullanarak aya yolculuk yapan bilim adamlarının hikâyesini anlatmaktadır.

  • 4
  • 53
2001: UZAY MACERASI (2001: A SPACE ODYSSEY) - 1968
2001: UZAY MACERASI 2001: A SPACE ODYSSEY - 1968

2 saat 41 dakika - IMDb: 8.3

Bir uzay gemisi Ay'dan gelen esrarengiz sinyallerin ardındaki siyah taşı keşfeder. Sinyaller Jüpiter'e gitmektedir. On sekiz ay sonra Discovery'nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jüpiter'in gölgesine doğru yola çıkarlar.

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Robert Beatty, Daniel Richter

  • 5
  • 53
GATTACA - 1997
GATTACA - 1997

2 saat 1 dakika - IMDb: 7.8

Film, teknolojinin ve bilimin durmaksızın ilerlediği bir yüzyılda kusursuz insan modellerin üretilmesini ve özel amaçlar ve mevkiler için yaratılan bu süper insanların, eski insanlığın yerini almaya başlamasını ve onları hayattan soyutlamasını konu ediniyor.

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Jude Law, Uma Thurman, Ethan Hawke, Alan Arkin, Elias Koteas

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN