Arama

En etkileyici 40 gerilim filmi

Bazı filmler, içerdikleri esrarengiz olaylarla gerilmemize neden olsa da bu tarz gerilim filmlerini izlemekten kendimizi alıkoyamayız ve psikolojimizi test etmek isteriz. Bir sonraki sahnesinde neler olacağı merakla edeceğiniz 40 filmi sizler için derledik.

  • 1
  • 40
Zindan Adası - 2010
Zindan Adası - 2010

Gizem/Gerilim - 2 saat 18 dakika - IMDb: 8.1

Film Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun bir mahkûmun kaçması üzerine üst düzey suçluların bulunduğu bir adaya görevlendirilmesi ve bu adada yaşanan esrarengiz olayları konu ediniyor.

Adadaki fırtına, dış dünyayla iletişimlerini koparmasının yanında bir de üstüne hapishanede çıkan karışıklıkta çok tehlikeli hastalar serbest kalmasıyla durum iyiden iyiye garipleşir. Ayrıca burada, polislerin bile silahla dolaşmasına izin vermezler. Silahlarını gardiyana teslim edecekler. Chuck bu sahnede bir türlü kılıfından çıkarıp silahı veremez. İlginç ve şüphe uyandıran bir detaydır. Polisin en becerikli olması gereken konu hızlı silah çekebilmek değildir de nedir?

Soruşturma gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Bir insanın neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamakta güçlük çekmesi ve insanın yalnızlık hissini ön plana çıkar.

Acaba gerçekten soruşturmanın faili kim? İnsanları öldürdükten sonra adaya zindan edilenler mi, yoksa bu insanları bahane ederek deneyler yapanlar mı?

Usta yönetmen Martin Scorsese tarafından Dennis Lehane'nin ünlü romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde Leonardo Di Caprio bulunuyor.

Yönetmen: Martin Scorsese Senaryo: Laeta Kalogridis

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer

  • 2
  • 40
Dövüş Kulübü - 1999
Dövüş Kulübü - 1999

Dram/Gizem - 2 saat 15 dakika IMDb: 8.8

Dövüş kulübünün iki kuralı vardır. İlk kuralı, dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır. İkincisi ise kulüp hakkında konuşmamaktır.

Filmin kahramanı Jack, sıradan bir yaşama sahip olan sigorta memurudur ve modern hayatın onu köleleştirdiğini düşünmektedir. Jack kendini metalaşan toplumunun içine hapsolmuş hissetmektedir.

Bir süredir uykusuzluk hastalığından şikâyetçi olan Jack, sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılır. Terapiler esnasında Marla adında bir kadınla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile...

Durden, Jack'i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan 'Dövüş Kulübü' ile tanıştıracaktır.

Filmin genelinde ıslak bir mekân kullanılmıştır. Bu yönetmen Fincher'in bilinen bir tarzıdır. Fincher'in bu seçimi, kafası karışmış olan izleyicisini, düştüğü kaostan filmin sonuna kadar çıkarmamayı başarır.

Peki, Tyler diye birisi gerçekten var mıdır? Modern toplumda insanlar yalnızlaşır mı? Bu sorunun arka planında çalışan enstrümanlar hangileridir? Ya da Tyler ile Jack'in tanıştıkları gün söylediği "sahip olduğun şeyler sonunda sana sahip olur" cümlesi ile bizlere hangi mesajı vermek istiyor?

Sigorta memuru olan Jack uzun süredir uykusuzluk hastalığından şikayetçidir ve bu durumdan kurtulmak için grup terapilerine katılır. Ancak Tyler Durden ile tanıştıktan sonra Dövüş Kulübü'ne dahil olacaktır.

Yönetmen: David Fincher, Chon Kye-Young Senaryo: Michael Ferris, John D. Brancato

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter, Meat Loaf, Jared Leto

  • 3
  • 40
Başlangıç - 2010
Başlangıç - 2010

Bilim Kurgu/Gerilim - 2 saat 28 dakika - IMDb 8.8

Filmler, rüya gören benliğimizi aramaya başlar ve en derinlerde, güneş battıktan sonra ortaya çıkan, benliğimize kaynatılmış ikinci kişiliğimizi bulmaya çalışır. Sinemada, rüya gören benliğimizin hayatını tekrar yaşarız. Filmler, insan doğasının rüya gören hali ile bağlantı kurmamızı sağlar. Dahası, rüya dünyamızın üzerinden gelişirler. Hasret kaldığımız rüyaları bize verirler.

Filmin başkarakterleri olan Dom, Robert, Eames, Arthur, Mal ve Saito'nun ilk harflerinden Dreams (Rüyalar) kelimesinden oluşur.

Film, rüyalar ve psikanalizi üç yönlü enteresan bir ilişkisini anlatır. Yönetmen Christopher Nolan'ın, Başlangıç'ı bu üç şeyi bir bütün haline getirerek izleyicisine sunar. Filmi tek cümleyle özetlersek ''rüya içinde rüya'' diyebiliriz. Filmde bir rüya katmanından diğer katmana geçişler yapılmakta, fakat burada önemli olan, önceki katmanda bir kişinin uyanık kalıp diğerlerini uyandırması ve rüya gören kişinin aldatıldığını hissetmemesidir.

Peki, film boyunca başkarakter tamamen uyanık mıdır? Ya da Cobb, deneğin hayal dünyasına sızabilmek için ne yapar?

Cobb, çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb'un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapar.

Ancak aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapar ve sevdiği her şeye mal olur. Cobb'a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir işini tamamlayabilecek midir?

Yönetmen: Christopher Nolan Senaryo: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Michael Caine

  • 4
  • 40
Sahtekar - 2008
Sahtekar - 2008

Dram/Gerilim - 2 saat 22 dakika - IMDb: 7.8

Anneyle oğlunun yeniden buluşmasının karmaşası arasında Christine bu çocuğun kendi çocuğu olmadığını fark edecektir. Medyanın ve yozlaşmış polis teşkilatının kendisine destek olmaktan çok köstek olmasından bunalan Christine, aradığı cevaplara ulaşmak için kendi başına adımlar atmaya başlayınca hayatını sonsuza dek değiştirecek gerçekle yüz yüze gelecektir. Bir cumartesi sabahı her zamanki gibi işine gitmeye hazırlanan Christine oğluna hoşçakal dedikten sonra evden çıkar. Akşam işten eve döndüğünde oğlu evde değildir. Çocuğu arama çalışmaları bir türlü sonuç vermez. Aylar sonra Christine'nin dokuz yaşındaki oğlu olduğunu iddia eden bir çocuk çıkagelir.

Yönetmen: Clint Eastwood Senaryo: J. Michael Straczynski

Oyuncular: Angelina Jolie, John Malkovich, Amy Ryan, Jeffrey Donovan, Jason Butler Harner

  • 5
  • 40
Prestij - 2006
Prestij - 2006

Bilim Kurgu/Gerilim - 2 saat 10 dakika - IMDb: 8.5

Siz siz sırrı çözmek mi kandırılmak mı istiyorsunuz?

Robert Angier ve işçi sınıfı kökenli Alfred Borden, John Cutter'ın yanında çırak ve gösterilere yardımcı olarak çalışırken birbirleriyle tanışırlar ve dost olurlar. Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri'nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişirler.

Bernard Fallon adlı bir mühendisle çalışan Alfred'ın yaptığı ''Transported Man'' gösterisini çözemeyen Robert, daha sonra Alfred'ın günlüğüne sahip olur ve bu günlük onu Nicola Tesla'ya götürür.

Gösterişli Robert Angier, tam bir şovmenken yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dâhidir. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar.

Ayrıca ünlü yönetmen, filmde kamera hareketleri kısıtlı olarak kullanılmıştır. Bu sayede ''self-conscious'' etkiler kullanılmamıştır. Nolan, filmlerinin her bir karesinin dikkatle izlenilmesini ve seyirciyi anlattığı masala inandırmayı istemektedir.

Prestij, Nikola Tesla ile Thomas Edison arasında tarihte gerçekleşmiş olan rekabetin metaforik bir yansıması olduğunu biliyor muydunuz? Ya da Christopher Nolan'ın, The Dark Knight filminde olduğu gibi bu filminde de, karakterlerin kaderini yazı tura atarak belirlediğini?

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine

Yönetmen: Christopher Nolan Senaryo: Christopher Nolan, Jonathan Nolan

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN