Arama

Eğitim konusunda farkındalık oluşturacak 10 film

Bazen bir film, bir kitap kadar farkındalık kazandırabilir. Bu nedenle eğitici özelliği olan filmler özellikle ebeveyn ve eğitimciler için önemli bir kaynaktır. Sizler için eğitim konusunda biraz da olsa farkındalık oluşturacak 10 filmi derledik.

  • 1
  • 10
Taare Zameen Par, Her Çocuk Özeldir (2007)
Taare Zameen Par, Her Çocuk Özeldir 2007

IMDb: 8,5

Her Çocuk Özeldir filminin özeti:

Dram, Bollywood

Her Çocuk Özeldir, problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikâyesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışana kadar. Ishaan'ın çok mutsuz ve yalnız bir çocuk olduğunu fark eden Ram, bunun nedenini araştırmaya başlar. Onun aslında çok özel bir çocuk olduğunu anlayan öğretmen, sabır ve özenle Ishan'ın kendisini bulmasına yardımcı olur.

Süre 2s 55dk
Yönetmen Aamir Khan
Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra
Tür Dram, Bollywood
Ülke Hindistan

  • 2
  • 10
Good Will Hunting / Can Dostum (1997)
Good Will Hunting / Can Dostum 1997

IMDb: 8,3

Dram

Can Dostum filminin özeti:

Will Hunting yüksek bir zekâ seviyesine sahip, MIT'de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur. Temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir. Çözülmesi neredeyse imkânsız olan bu problemi rahatlıkla çözen Will, sessizce ortadan kaybolur. Kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. Ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan gencin, bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.

Film, fazlasıyla zeki ama duygusal sorunları olan bir öğrenciyle konuşarak kendi hayatına ve öğrencisinin hayatını anlamlandırmaya çalışan bir öğretmenin ve öğrencisinin hikâyesini etkileyici bir şekilde anlatıyor.

Vizyon tarihi 1 Mayıs 1998 (2s 6dk)
Yönetmen Gus Van Sant
Oyuncular: Chris Britton, Matt Damon, Robin Williams
Tür Dram
Ülke ABD

  • 3
  • 10
Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği (1989)
Dead Poets Society / Ölü Ozanlar Derneği 1989

IMDb: 8,0

Dramatik komedi

Ölü Ozanlar Derneği filminin özeti:

1989 yılı ABD yapımı bir film olan Dead Poets Society, yönetmenliğini Peter Weir'in yaptığı bir drama olup en iyi özgün senaryo dalında Oscar ödülüne layık görülmüştür. Senaryosunu Tom Schulman'ın yazdığı filmde Robin Williams edebiyat öğretmeni John Keating karakterini canlandırmaktadır. 1959 yılında geçen filmde John Keating adlı başarılı ve bir o kadar da farklı ders anlatımı olan bir edebiyat öğretmeninin Welton Academy'de başından geçen olaylar konu edinilmektedir. Ailelerinin baskısı altında olan öğrencilerini edebiyat ve şiirin büyülü dünyasıyla tanıştırarak onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Bunu yaparken üç altın anahtarı kullanır ki bunlar filmdeki üç temel semboldür: farkındalık, doluluk ve özdeşim.

Süre 2s 8dk
Yönetmen Peter Weir
Oyuncular: Robin Williams, Ethan Hawke, Robert Sean Leonard
Tür Dramatik komedi
Ülke ABD

  • 4
  • 10
3 Idiots (2009)
3 Idiots 2009

IMDb: 8,5

Komedi, Bollywood

3 Idiots filminin özeti:

Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan'ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir.

Süre 2s 50dk
Yönetmen Rajkumar Hirani
Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor
Tür Komedi, Bollywood
Ülke Hindistan

  • 5
  • 10
Detachment / Kopma (2011)
Detachment / Kopma 2011

IMDb: 7,7

Dram

Kopma filminin özeti:

Hayata karşı ümidi olmayan birçok öğrencinin hayatına dokunmaya çalışan bir öğretmenin hikâyesi. Bunu yapmaya çalışırken öğretmenlerine saygı duymayan öğrencilerle karşılaşan öğretmen ayrıca gülü olmak zorunda ve duygularını kontrol etmek zorundadır. Henry Barthes, öğrencileriyle birebir ilişkiler kurabilen, oldukça yetenekli bir eğitimcidir; fakat bu yeteneğini arka plana atarak, geçici öğretmenlik yapmaktadır. Okula kadrolu öğretmen gelinceye kadar yedek öğretmenlik yapan Henry, hiçbir okulda öğrencilerle ya da iş arkadaşlarıyla duygusal bağ kuracak kadar uzun süreli kalamaz. Görevlendirildiği son devlet okulunda ise öğrencilerin ve hatta öğretmenlerin de bir şekilde içlerine kapanık olduğunu, karamsar tavırlar sergilediğini fark eder. Öğrencilerle ummadığı bir bağ yakalayan Henry, okuldan kaçan bir öğrenciyi de sokaklardan ailesine geri dönmesini sağlar. Umutsuzluk açısından hayatta yalnız değildir ama bu karamsar dünyada hala sevilebilecek şeyler de vardır...

Süre 1s 37dk
Yönetmen Tony Kaye
Oyuncular: Adrien Brody, Marcia Gay Harden, James Caan
Tür Dram
Ülke ABD

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN