Arama

Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 15 belgesel

Kimi süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkındaki gerçekleri gözler önüne seriyor. Kimi ise evrenin bilinmeyen sırlarıyla bizi büyülüyor. Belgeseller, sinemanın ilkel olduğu dönemden bu yana kendisini var eden en etkili yöntemlerden biri. Dünyaya bakış açınızı değiştirecek 15 belgeseli sizler için derledik.

  • 1
  • 15
Human (2015)
Human 2015

3 saat 10 dakika - IMDb: 8.7

İnsan olmanın koşullarını benimsememiz ve varoluşumuzun anlamını sorgulamamız için kurgulanan belgesel filmde, insan olmanın ne anlama geldiğini anlatan hikâyeler ve görüntüler sunulmaktadır. Sevgi ve mutluluğun yanı sıra nefret ve şiddeti de konu alan bu hikâye aracılığıyla insanoğlunun bir yansıması izleyiciye gösterilir, hayatın gerçekleri tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilir. Gündelik deneyimlerden, en inanılmaz hayatların öykülerine kadar; bu dokunaklı anlatılar nadir bir içtenliği paylaşır ve kim olduğumuzun altını çizer.

Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand Senaryo: Yann Arthus-Bertrand

  • 2
  • 15
Tıka basa (2014)
Tıka basa 2014

1 saat 35 dakika - IMDb: 7.7

Düzenli spor alışkanlıkları artmasına, sürekli yeni spor salonları açılmasına rağmen obezite azalması gerekirken daha da artıyor. Bu ufuk açıcı belgesel, Amerika'da ciddi bir tıbbi mesele halini alan çocuklarda obezitenin altında yatan hem fizyolojik hem de psikolojik nedenleri inceliyor.

Yönetmen: Stephanie Soechtig Senaryo: Stephanie Soechtig, Mark Monroe

Belgesele ait fragmanı izlemek için tıklayınız...

  • 3
  • 15
Food, INC. (2008)
Food, INC. 2008

1 saat 34 dakika - IMDb: 7.8

Süpermarketlerden aldığımız ve ailelerimize sunduğumuz gıdalar hakkında gerçekten ne kadar bilgi sahibiyiz? Gıda A.Ş'de Robert Kenner gıda endüstrisinin üzerindeki örtüyü kaldırıyor, ABD hükümetinin uzun süredir müşterilerden saklanan mekanikleştirilmiş sistemi gözler önüne seriyor.

Belgesel ne gibi gıdalarla beslendiğimiz, gıdalarımızın nasıl üretildiği, bu gıdaların sağlığımıza etkileri ve bu değişim dalgasının nasıl küresel gıda endüstrisini boydan boya etkilediği hakkında şaşırtıcı hatta şoke edici gerçekleri ortaya seriyor. Ödüllü yönetmen Robert Kenner, araştırmacı yazar Eric Schlosser ve Michael Pollan ile birlikte gıda sektörünü insan sağlığı, işçi hakları, hayvan hakları açılarından araştırarak sarsıcı bir şekilde konu ediniyor.

Belgesele ait fragmanı izlemek için tıklayınız...

Yönetmen: Robert Kenner Senaryo: Kim Roberts, Robert Kenner, Elise Pearlstein

  • 4
  • 15
Yuva (2009)
Yuva 2009

2 saat - IMDb: 8.6

Yuva, Fransız fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand'ın yönettiği 2009 yapımı belgesel filmdir. Dünya'daki çeşitli yerlerin havadan çekimlerinin birleşiminden oluşan film, yaşamın çeşitliliğini ve insanlığın gezegendeki ekolojik dengeyi nasıl tehdit ettiğini gösterir.

Belgesele ait fragmanı izlemek için tıklayınız...

Yönetmen: Yann Arthus-Bertrand Senaryo: Yann Arthus-Bertrand, Denis Carot, Isabelle Delannoy, Yen Le Van

  • 5
  • 15
Ah bu şeker! (2015)
Ah bu şeker! 2015

1 saat 42 dakika - IMDb: 7.4

Belgesel, şeker hakkında hiç duymadığınız ve bir o kadar da ilginç bilgiler sunuyor. Şekerin hayatımızdaki gizli yerini, ''light'' diye sağlıklı sandığımız birçok besinin oldukça tehlikeli olduğunu gösteriyor.

Beslenmenin önemini ve modern dünyada para için bize sevimli gösterilen tüm yiyeceklerin aslında ne olduğunu birebir gerçek deneyle anlatan harika bir belgesel sizleri bekliyor. Ayrıca bu belgesel ile Amerika'nın yarattığı endüstrinin sonuçlarına tanık oluyoruz.

Belgesele ait fragmanı izlemek için tıklayınız...

Yönetmen: Damon Gameau Senaryo: Damon Gameau

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN