Arama

Dünya tarihini değiştirmiş rüyalar

Gece kafanızdaki düşüncelerden uyuyamadığınız oldu mu ya da aklınıza takılan şeylerin rüyanızda da peşinizi bırakmadığı? Gün içerisinde bin bir türlü düşünce havuzunun içerisinde yüzeriz. Düşünceler genellikle zihnimizde dağınık halde varlığını gösterir. İşte uyku esnasında tüm düşünceler rüyalarda yerini bulur. Sizler için dünya tarihini değiştiren rüyaları derledik.

Sınırsız hayal gücünün somut verilerle oluşturulmasına yaratıcılık diyebiliriz. Tabii bu süreçte zihinde uçuşan sezgi, ilham, akla gelen darmadağın şeylerin bir düzen içerisinde derlenmesi gerekir. Ancak bu durumun daha önce görülmemiş ve söylenmemiş düzende yapılması yaratıcılığı farklı kılar.

Bilimsel anlamda "Yaratıcılık Teorisi", 1926 yılında Graham Wallas'ın yayınladığı çalışmasında karşımıza çıktı. Wallas'a göre Yaratıcılık Teorisi hazırlık, kuluçka, aydınlanma ve doğrulama evrelerinden oluşuyor.

Bu teoriye göre hazırlık evresi çalışılan konuyla ilgili akla gelebilecek birçok düşüncenin zihinde olduğu aşama iken kuluçka evresi başka şeylerle uğraşıp çalışılan konudan uzaklaşarak aynı zamanda bu konuyla ilgili zihni meşgul eden fikirlerden yanlış olanlarını unutmamızı sağlayan oldukça işlevsel bir evredir.

Kuluçka evresinde takılıp kalma ve fikirlerini bir sonraki aydınlanma evresine taşıyamama da olasılıklar ihtimalindedir. Ancak yine de bazı insanlarda kuluçka dönemiyle birlikte sezgisel problem çözme süreci devreye girmekte böylece fikirlerin zihinden fışkırmasıyla sonuçlanan aydınlanma evresi yaşanmaktadır. Doğrulama evresi ise artık yeni düşüncenin test edilmesi yani bilimsel yöntemle sınanması aşamasıdır.

Canlılığa özgü bir eylem olan uykuda, günde ortalama üçte birini geçiriyoruz. Yapılan çalışmalarla uyku ve rüyaların hem bellek hem de bedenimiz açısından yararı ortaya çıkarıldı. Ayrıca psikolojik açıdan da uykuya ihtiyacımız var. Çünkü bilinçli haldeyken herhangi bir problem ile ilgili topladığımız her ne varsa bilinçaltı zihnimiz uyku sırasında rüyalar aracılığıyla onları bir araya getirip organize ederek o problemin bellekteki diğer bilgilerle arasında yeni bağlantılar kuruyor. İşte tam da bu noktada dünyanın tarihini değiştiren büyük isimlerin rüyaları karşımıza çıkıyor.

2021 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN