Arama

Beynimizin görme yetisiyle oynadığı oyun

Bir sabah uyandığınızda bahçenizde hayvanların dans ettiğini ya da bacanızı temizleyen sevimli cüceleri gördüğünüzde, bir anda akıl sağlığınızı kaybettiğinizi, çıldırmaya başladığınızı düşünebilirsiniz. Sakin olun, bu sadece beyninizin size oynadığı görsel bir oyun, görme kaybınıza verdiği bir tepki…

  • 1
  • 10
CHARLES BONNET SENDROMU
CHARLES BONNET SENDROMU

Bundan yaklaşık 250 yıl önce yaşamış İsviçreli filozof ve doğa bilimcisi olan Charles Bonnet, 89 yaşındaki dedesinin katarakt nedeniyle görmesini kaybetmesinden sonra yaşananları yazdı. İşin içine halüsinasyon girince, durum biraz ürkütücü gelmiş olabilir. Zaten bu sendromun en zor kısmı da bu. Özellikle yaşlılarda meydana gelen bu halüsinasyon hali, daha genç yaşlarda az görenler veya görmeyi sonradan kaybedenlerde de ortaya çıkıyor. Charles Bonnet Sendromu hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

  • 2
  • 10
SENDROM NE ZAMAN KEŞFEDİLDİ?
SENDROM NE ZAMAN KEŞFEDİLDİ?

Charles Bonnet Sendromu, ilk kez 1769 yılında İsviçreli bir filozof ve doğa bilimci olan Charles Bonnet'nin 89 yaşındaki büyükbabasının katarakt ameliyatı sonrasında gelişen görme varsanıları üzerine tanımlandı.

Charles Bonnet Sendromu, görmesini sonradan kaybeden insanlar arasında aslında oldukça sık görülen bir durum. Görme kaybı sonrası, kişinin gerçekte orada olmayan şeyleri görmesi anlamına geliyor. Yani bir çeşit halüsinasyon görme hali.

  • 4
  • 10
GÖRME YETİSİNİN ZAYIFLAMASI EN BÜYÜK SEBEBİ
GÖRME YETİSİNİN ZAYIFLAMASI EN BÜYÜK SEBEBİ

Charles Bonet'in büyükbabası, normalden daha büyük bir kafaya sahip olan insanlar, gerçek hayatta olmadığını bildiği kuşlar ve evler, devasa karıncalar gibi birçok halüsinasyona maruz kalır. Bunları takibe alan Bonnet, büyükbabasının akıl sağlığının gayet yerinde olduğunun ve bilincinde bir problem olmadığının da farkındadır. Büyükbabanın yaşlılıkla gelen katarakt, makula dejenerasyonu ya da bunun gibi yaşlılığa bağlı sebeplerden görme yetisinin zayıflaması sonucu gözleri illüzyon yapmaya başlamıştır.

Bu sendrom, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati, kornea hasarı veya katarakt gibi görme bozukluklarında sıkça görülüyor. Bu sendroma sahip kişiler aslında genelde gerçek olmadıklarını bildikleri nesneler, insanlar, geometrik şekiller görürler.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN