Arama

Müziğin dahi ismi Çaykovski'nin Osmanlı anıları 🎵

Klasik müziğin büyük bestecilerinden Çaykovski'nin yolu, hayatının bir döneminde Osmanlı topraklarına düşmüştü. Turne için bir yolculuğa çıkan Çaykovski, Osmanlı'nın üç güzide şehrine uğramış; bu serüvenini, anılarında ve yazdığı mektuplarda kaleme almıştı. Müziğin dahi ismi Çaykovski, ayak bastığı Osmanlı toprakları için "Nedense bütün bunlar bana Şark'ın masallarını hatırlatıyor" demişti.

  • 1
  • 18
PYOTR İLYİÇ ÇAYKOVSKİ KİMDİR? 🎵
PYOTR İLYİÇ ÇAYKOVSKİ KİMDİR? 🎵

Maden ocaklarında müfettiş olan İlya Petroviç Çaykovski, ilk eşinin ölümünün ardından ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten önce Nikolay, iki yıl sonra 7 Mayıs 1840'ta, Romantik Rus Müziği'nin en önemli temsilcilerden Pyotr İlyiç Çaykovski dünyaya geldi.

Kendisinden bir yıl sonra doğan kız kardeşi Aleksandra, 1843'te doğan Ippolit ve 1850 yılında dünyaya gelen ikiz kardeşleri Modest ve Anatoly ile beraber ailesi tamamlanmıştı. Çaykovski'nin kız kardeşi ve ikiz kardeşleri ile aralarında hayatı boyunca özel bir bağ oldu.

  • 2
  • 18
DUYDUĞU MÜZİĞİ AKLINDAN ÇIKARAMADI 🎵
DUYDUĞU MÜZİĞİ AKLINDAN ÇIKARAMADI 🎵

Çaykovski, 7 yaşında ilk piyano dersini aldığında, duyduğu müziği kafasından çıkaramadı ve bu durum, onu uykularını kaçıracak düzeyde rahatsız eden bir seviyeye ulaştı.

Ailesi ise piyano başında geçirdiği vakti edebiyata ayırması için onu yönlendirmeye çalıştı ve bu nedenle ilk müzik deneyimleri birkaç piyano dersinden ileri gidemedi. Bestecinin günümüze ulaşan ilk müzik yapıtı ise 1854 tarihli ikinci dadısına ithaf ettiği Anastasia Valsi'dir.

Çaykovski ve Ailesi, 1848

  • 3
  • 18
ANNESİNİN ÖLÜMÜ ONU DERİNDEN ETKİLEDİ 🎵
ANNESİNİN ÖLÜMÜ ONU DERİNDEN ETKİLEDİ 🎵

Oğullarını tamamen müziğe yönlendirmek ailesinin aklının ucundan geçmediğinden, 10 yaşında İmparatorluk Hukuk Okulu'na yazdırıldı. İmparatorluk Hukuk Okulu'nda Çaykovski, Lomakin'in yönettiği koroya katıldıktan sonra, Kündinger'den piyano dersleri aldı.

Bu tarihten sonra müzik, onun büyük bir hazzı haline geldi, ancak müzikle ilgisi hala doğaçlama beste yapmakla sınırlıydı.

14 yaşındayken çok bağlı olduğu annesini kaybetti. Bu olay, daha sonra eserlerinde kendisini gösterecek olan depresif yanının belirginleşmesine neden oldu.

  • 4
  • 18
TUTKUSU OLAN MÜZİK UĞRUNA İŞİNİ BIRAKTI 🎵
TUTKUSU OLAN MÜZİK UĞRUNA İŞİNİ BIRAKTI 🎵

Çaykovski, 1859 yılında okuldan mezun olduktan sonra, Adalet Bakanlığı'na girerek memur olarak göreve başladı. Çalışmaları çok takdir gördü ve hızla terfi etti.

Mezun olduktan sonraki sosyal hayatı Fransız balesi, tiyatrosu ve İtalyan operası izlemek üzerine kuruluydu. 1861'de yeni açılan Rus Müzik Cemiyeti'nde Nikolay Zaremba ile teori derslerine başladı. Hocasının yeni açılan St. Petersburg Konservatuvarı'nda hocalık yapmaya başlaması üzerine, Çaykovski de müzik çalışmalarına burada devam etti.

Müziği meslek edinme isteği günden güne artan besteci, tutkusu uğruna 1863'te işini bırakarak daha az gelirli bir hayatı göze aldı.

  • 5
  • 18
ORKESTRANIN ÖNÜNDE DURDUĞU AN DEHŞETE KAPILIYORDU 🎵
ORKESTRANIN ÖNÜNDE DURDUĞU AN DEHŞETE KAPILIYORDU 🎵

Okulun en başarılı hocaları Zaremba ve Anton Rubinstein'dı. Anton Rubinstein, öğrencisindeki özel yeteneğin farkına vararak, onun eğitiminde daha özenli davrandı.

Çaykovski, onlarla önce armoni, kontrpuan ve kilise modları, sonra da kompozisyon ve enstrümantasyon çalıştı. 21 yaşında profesyonel eğitimine başlayan biri için çok iyi bir performans gösterdi.

Büyük hayranlık duyduğu hocası Rubinstein ile aynı zamanda şeflik de çalıştı. Birtakım sosyal fobilerinden dolayı şeflik yapmak ona çok zor geldi. Daha orkestranın önünde durduğu ilk an dehşete kapılıyordu ve bu durum hayatı boyunca, kendi eserlerini yönetmek için misafir olarak çağrıldığında dahi değişmedi.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN