Arama

Dünyada en çok sevilen 10 'Klasik Müzik' parçası

Müzik, ruhumuzda heyecan uyandıran ve hoş duyguları ifade eden derin bir sanat. Müzik sanatında klasik denildiğinde öncelikle, ait olduğu türün kurallar silsilesini bünyesinde barındıran, üzerinden zaman geçtiği halde değerini yitirmeyen ayrıca zaman içerisinde belleklere yerleşerek süregelen müzik ürünleri akla gelir. Asırlardır dünyamıza renk katan klasik müziğin, günümüzde oldukça geniş bir dinleyici kitlesi mevcut. Klasik müzik denince akla gelen önemli bestecilerden Mozart, Beethoven başta olmak üzere, dünyada sevilen 10 'Klasik Müzik' eserini derledik.

 • 1
 • 10
Sergey Rahmaninov - Do minör Piyano Konçertosu No.2
Sergey Rahmaninov - Do minör Piyano Konçertosu No.2

Sergei Vasilievich Rachmaninoff, Rus besteci, orkestra şefi, piyanist. 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden birisidir. Rus romantizminin son büyük bestecisi unvanını taşır. Ülkesindeki Bolşevik Devrimi'nden sonra ABD'ye yerleşmiş ve ABD vatandaşı olmuştur.

Do minör Piyano Konçertosu No.2 dinlemek için tıklayın.

 • 2
 • 10
Mozart - La majör Klarnet Konçertosu
Mozart - La majör Klarnet Konçertosu

Wolfgang Amadeus Mozart Klasik Batı Müziği'nde Klasik dönemin etkili ve üretken bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır.

La majör Klarnet Konçertosu dinlemek için tıklayın.

 • 3
 • 10
Max Bruch - Sol minör Keman Konçertosu No.1
Max Bruch - Sol minör Keman Konçertosu No.1

Max Christian Friedrich Bruch, Alman müzisyen, besteci ve orkestra şefi. 200'e yakın eser yazmıştır. 3 keman konçertosu vardır. Bunlardan en bilineni sol minör tonunda yazılmış No.1'dir. Ayrıca keman ve orkestra için İskoç fantezisi yazmıştır.

Sol minör Keman Konçertosu No.1 dinlemek için tıklayın.

 • 4
 • 10
Ralph Vaughan Williams - Yükselen Tarla Kuşu
Ralph Vaughan Williams - Yükselen Tarla Kuşu

Ralph Vaughan Williams İngiliz müzisyeni ve bestecisi. Senfoniler, oda müziği, koro müziği ve film müziği bestelemiştir.

Yükselen Tarla Kuşu dinlemek için tıklayın.

 • 5
 • 10
Edward Elgar - Mi majör Viyolonsel Konçertosu
Edward Elgar - Mi majör Viyolonsel Konçertosu

Sir Edward Elgar Britanyalı geç romantik stili müzik bestecisi ve orkestra şefi. Edward Elgar'ın hazırladığı eserlerin çoğu Britanya ve uluslararası klasik batı müziği konserleri repertuvarına girmiştir. Orkestra için bestelediği ilk önemli eseri olan "Enigma Varyasyonları" çok büyük başarı kazanmıştır.

Mi majör Viyolonsel Konçertosu dinlemek için tıklayın.

2020 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN