Arama

Ünlü yönetmen Tarkovski’nin kadrajından bizzat çektiği fotoğraflar

Rus yönetmen Andrey Tarkovsky, sinema camiasının isimleri arasında bir öncü ve bir kâşif olarak bilinir. Ancak sinema dünyasının içerisindeki tüm üretken imajını fotoğrafçılıkta da kullanır. 1979 ve 1984 yılları arasında Rusya ve İtalya'da Tarkovski'nin bizzat çektiği polaroid fotoğraflar, Instant Light: Tarkovsky Polaroids adlı kitapta derlendi. İşte, ünlü yönetmenin kadrajından gölgeler ve parıldayan güneş ışığının yanı sıra Tarkovsky'nin eşi, oğlu ve köpeği ile yakaladığı yakın anlar ve Rus, İtalyan manzaraları…

  • 1
  • 28
ÜNLÜ YÖNETMEN TARKOVSKİ’NİN KADRAJINDAN BİZZAT ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR
ÜNLÜ YÖNETMEN TARKOVSKİ’NİN KADRAJINDAN BİZZAT ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLAR

"Genelde anılar çok değerlidir. Bu yüzden olsa gerek, insan her zaman onları şiirsel renklerle süsler."
Mühürlenmiş Zaman, Andrey Tarkovski

Rus yönetmen Andrey Tarkovsky sinema camiasının öne çıkan isimlerinden biri. Ünlü yönetmen kendinden önce gelen isimler arasında bir öncü ve kâşif olarak tanınıyor.

Tarkovski'nin son filmini tamamlamasına katkıda bulunan sinema tarihinin efsanelerinden Ingmar Bergman Rus yönetmeni, "Hayatın bir yansıma ve bir rüya olarak ibaret olarak betimleyen filmin doğasına uygun yepyeni bir dil icat eden Tarkovski benim için en büyük yönetmendir." şeklinde tanımlıyordu.

Yönetmen, anılar, çocukluk ve rüyalar, Hollywood sinemasının tam zıddı olan her şeyi incelemesi ile tanınıyor. Tarkovsky'ye göre, film yaşam ile ilgiliydi.

Ünlü filmleri arasında "Solaris", "The Mirror", "Andrey Rublev", ve "Stalker" yer alıyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN