Arama

Ünlü tablolardaki anlamlı bakışlar

Sanat, duyguların dışa vurumudur. Edebiyat, kelimelerle oynarken resim, fırça darbeleriyle karşısındakini etkiler. Özellikle portreler, kahramanların yaşamlarına dair çıkarımlar yapabildiğimiz kısa yollardır. İnternette gezerken yahut resim galerisindeki bir portre bizi etkisi altına alabilir. İşte bu noktada bakmakla görmek arasındaki ince çizgi silinir. Bakarak geçtiğimiz tüm resimlerde gördüğümüz şey artık bizi etkisi altına almıştır. İşte, dünyaca ünlü tablolardaki siluetlerin tesirli bakışlarını sizler için derledik.

 • 1
 • 22
SIR ANTHONY VAN DYCK - BİR BEYEFENDİ PORTRESİ / 1620
SIR ANTHONY VAN DYCK - BİR BEYEFENDİ PORTRESİ / 1620

Sir Anthony van Dyck, Flaman ressam. Anversli bir tacirin oğlu olarak dünyaya geldi. Sanat yaşamı kısa; fakat göz kamaştırıcıdır. Prenslerin ve kralların gözdesiydi, İngiliz Portre Okulu'nu kurdu ve bir renge adını verdi. 1609'dan 1612'ye kadar Hendrick Van Balen'in yanında çıraklık yaptı.

 • 2
 • 22
GUSTAVE COURBET – UMUTSUZ ADAM OTOPORTRESİ / 1843- 1845
GUSTAVE COURBET – UMUTSUZ ADAM OTOPORTRESİ / 1843- 1845

Gustave Courbet, 10 Ocak 1818'de Doups ve Jura dağları arasındaki Ornans'ta dünyaya geldi. On dokuzuncu yüzyılda Fransa'yı gerçekçilik akımıyla tanıştırdı. Çağdaş Fransız resmini etkileyen sanatçıların başında yer alan Gustave Courbet, amansız bir siroz hastalığına tutularak 31 Aralık 1877'de hayata gözlerini kapadı.

 • 3
 • 22
FRIDA KAHLO - FRIDA VE DIEGO RIVERA / 1931
FRIDA KAHLO - FRIDA VE DIEGO RIVERA / 1931

Diego Rivera özellikle duvar resimleriyle ünlü Meksikalı ressam. Meksikalı ressam aynı zamanda Frida Kahlo'nun da eşiydi. Rivera, Meksiko'daki San Carlos Akademisinde eğitim gördü.

 • 4
 • 22
DIEGO VELÁZQUEZ - LAS MENINAS / 1656
DIEGO VELÁZQUEZ - LAS MENINAS / 1656

Diego Rodríguez de Silva y Velázquez, İspanyol ressam. Kral IV. Felipe'nin sarayında baş ressam olarak çalıştı. Barok döneminin kendine özgü ressamlarındandır ve portreleriyle ünlenmiştir. İspanyol Kralı'na olan yakınlığı nedeniyle birçok soylunun ve saray yaşamının resimlerini yapmıştır.

 • 5
 • 22
FRIDA KAHLO - KÜÇÜK MAYMUN İLE OTOPORTRE / 1945
FRIDA KAHLO - KÜÇÜK MAYMUN İLE OTOPORTRE / 1945

Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, Meksikalı ressam. Bir yirminci yüzyıl popüler kültür ikonu haline gelen ressam, resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır. Sanatı, sürrealist olarak tanımlanmışsa da kendisi bu tanımı reddetmiştir. Ressam Diego Rivera'nın eşidir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN