Arama

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren yeni yerler

İnsanlığın ortak mirası olan ve evrensel değerlere sahip çıkmayı hedefleyen UNESCO, 'Dünya Kültür Mirası Listesi'nde farklı kültürlerin, medeniyetlerin, dinlerin ve tarihi dönemlerin küresel kültürde bıraktığı izler arasından en nadide örnekleri seçip listeliyor. UNESCO'nun 2019'da Dünya Mirası Listesi'ne eklediği en yeni 10 yeri bir araya getirdik.

  • 1
  • 14
BAGAN - MYANMAR
BAGAN - MYANMAR

Bizler onu yıllarca hep "Burma" veya "Birmanya" diye biliyorduk. Ancak 1989 yılında askeri yönetim ülkenin adını değiştirmeye karar verdi ve Burma'nın adı o tarihten sonra Myanmar oldu. Günümüzde farklı milletlerden insanların bir arada yaşıyor olması Jaipur'u daha da renkli bir şehir haline getiriyor.

Bu alan 11. ve 13. yüzyıl arasında inşa edilen, Asya'daki en zengin arkeolojik bölgelerdendir. Bagan şehri, eski Myanmar Krallığı'nın başkentidir. Kral Anawrahta'nın 1044 yılında tahta geçmesinin ardından Bagan şehri doğmaya başladı. Ayrıca Myanmar'ın beşinci en büyük şehri Pathein, yüzlerce yıldır ürettiği rengarenk, el yapımı güneş şemsiyeleri ile meşhurdur.

  • 3
  • 14
JAIPUR - HİNDİSTAN
JAIPUR - HİNDİSTAN

Hawa Mahal

"Pembe Şehir" olarak bilinen Jaipur, kafes gibi tasarlanan yapısı ile olağanüstü bir mimariye sahiptir. Şehir, 1728 yılında Mihrace Sawai II. Jai Singh tarafından kuruldu. 2011 yılında şehrin nüfusu 3.910.570 kişiye ulaştı.

Jaipur, Rajasthan bölgesinin en büyük şehridir. Rajasthan krallar şehri manasına gelmektedir. Maha-Raja büyük kral, Maha-Rani ise büyük kraliçe anlamlarına gelir. Jaipur ismi ise Jai'nin şehri anlamına gelmektedir.

  • 5
  • 14
DİLMUN MEZAR HÖYÜKLERİ - BAHREYN
DİLMUN MEZAR HÖYÜKLERİ - BAHREYN

Dilmun Mezar Höyükleri, MÖ 2050 ve 1750 yılları arasında inşa edildi. Bu bölgedeki sit alanlarını mezar höyüklerinden oluşturuyor. Bu izler, MÖ 2000'li yıllarda ticaret merkezi haline gelen adanın yarattığı refahla bütün nüfusa uygulanabilen gelişmiş bir mezar sistemi yaratmış erken Dilmun Uygarlığı'na işaret ediyor.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN