Arama

Ümit Meriç'ten alıntılar

"Babam Cemil Meriç, Dualar ve Aminler" gibi önemli eserleri ile tanınan sosyolog Ümit Meriç, yapıtlarında düşünce dünyasından sesleri kaleme aldı. Türkiye'nin yetiştirdiği değerli düşünürlerimizden Cemil Meriç'in kızı olan ve aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu (KSPK) üyeleri arasına seçilen Ümit Meriç'in eserlerinden alıntılar derledik.

  • 1
  • 22
Ümit Meriç kimdir?
Ümit Meriç kimdir?

"Ne ki olmuştur iyidir, ne ki olacaktır iyidir."

"Öğrenilen ve öğretilen küçük ve birbirinden kopuk gerçeklerden bıktım; keşfedilen
ve keşfedilecek mutlak hakikatlere müştakım."

Ümit Meriç, 16 Aralık 1946'da İstanbul Üsküdar'da doğdu. Yazar ve düşünür Cemil Meriç'le, Tarih-Coğrafya öğretmeni Fevziye Menteşoğlu Meriç'in kızıdır.

"Allah'ın kurduğu o muhteşem nizamı heceleme gayretinden başka nedir ki ilim?"

Çamlıca Kız Lisesi'nin ardından, İstanbul Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirerek 1969'da aynı bölüme asistan oldu.

"Bize damladaki deniz olma idrakini ver ki, denizdeki damla olmanın hapsinden kurtulabilelim."

Kurumlar Sosyolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunan Meriç 1999'da kendi arzusu ile emekliye ayrıldı.

"Bütün namazlar, bir tek namazı bulmak içindir. O namazı yakalayan, ondan sonraki bütün namazları da, o namazı bulmak için kılar."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli sosyal doku araştırmalarına, İstanbul tarihî yarımada kentsel dönüşüm projelerine uzman olarak katıldı.

"İbn-i Sina boşuna ''Ne öğrendimse, secdede öğrendim'' dememiştir. Secde bir okuldur. Yeter ki, ciddi, devamlı ve dikkatli birer ''talebe '' olalım."

2010 İstanbul Avrupa Kültür Merkezi Projesi'nde danışmanlık yaptı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN