Arama

Türkiye'de gidilmesi gereken 5 kültür rotası

Türkiye'nin en çok gezilen dördüncü müzesinin neresi olduğunu hiç merak ettiniz mi? Peki, bir kalenin içerisinde yer alan ve yüzyıllardır ibadete açık olan camiyi? Antik çağlardan bu yana bereketli topraklarında hüküm süren medeniyetlerin izlerini barındıran Türkiye, doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar her köşesinde zengin kültür hazinelerine ev sahipliği yapıyor. Sizler için Türkiye'de gidilmesi gereken 5 kültür rotası hakkındaki bilgileri listeledik.

  • 1
  • 18
HACI BEKTAŞ VELİ'NİN ÖĞRETİLERİNİN YAŞATILDIĞI KÜLLİYE
HACI BEKTAŞ VELİ’NİN ÖĞRETİLERİNİN YAŞATILDIĞI KÜLLİYE

Nevşehir'deki Hacı Bektaş Veli Külliyesi, Türkiye'nin önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olarak 7 asırdır Hacı Bektaş Veli'nin öğretilerini yaşatıyor. Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde bulunan ve 2012 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Hacı Bektaş Veli Külliyesi, Türkiye'nin önemli inanç turizmi merkezlerinden biri olarak 7 asırdır Hacı Bektaş Veli'nin öğretilerini yaşatıyor.

  • 2
  • 18
KISA TARİHİ
KISA TARİHİ

13. yüzyılda Horasan'dan gelerek Türklerin Anadolu'ya yayılımı konusunda büyük etkisi olduğu bilinen Hacı Bektaş Veli'nin bölgede yaşayan Hristiyanlara hoşgörü ile yaklaşarak ortaya koyduğu öğretileri, günümüze değin izlerini sürdürüyor. Selçuklu döneminde, farklı dine mensup kişilerin barış ve birliktelik içinde yaşamalarını sağlayan Hacı Bektaş Veli'nin birçok alim yetiştirdiği külliye, 1964 yılından beri müze olarak faaliyet gösteriyor.

  • 3
  • 18
TÜRKİYE'NİN EN ÇOK GEZİLEN DÖRDÜNCÜ MÜZESİ
TÜRKİYE’NİN EN ÇOK GEZİLEN DÖRDÜNCÜ MÜZESİ

Hacı Bektaş Veli'nin öğretilerinin zamanla Balkanlar ve Ortadoğu'da yaygınlaşması sonucu her yıl yüz binlerce turist çeken külliye, geçen yıl 523 bin 273 ziyaretçi ile Türkiye'nin en çok gezilen dördüncü müzesi oldu. Külliyeyi ziyaret edenler, aslanlı çeşme, üçler çeşmesi, aş evi, çilehane, pir evinin yanı sıra Hacı Bektaşi Veli'nin türbesini ziyaret edip, müzede sergilenen Bektaşi dergahına ait günlük kullanım eşyaları, el yazmaları ve hat örneklerini görebiliyor. Pir evi" olarak adlandırılan alana geçen konuklar, burada Hacı Bektaş Veli Türbesi ile yetiştirdiği alimlerin meftun olduğu kabirleri ziyaret ediyor.

  • 4
  • 18
NASIL GİDERİM?
NASIL GİDERİM?

Müze, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlı Savat mahallesindedir. Külliye, Hristiyanlığın ilk yıllarında yapılan kayadan oyma tarihi kilise, manastır ve şapellerin bulunduğu Kapadokya bölgesine 50 kilometre mesafede yer alır.

Müzeye giriş ücretsiz. Nevşehir merkezden Hacıbektaş ilçesine giden araçlarla ulaşılabilir.

  • 5
  • 18
MİMARİ DOKUSUNU 700 YILDIR KORUYAN KENT: BİRGİ
MİMARİ DOKUSUNU 700 YILDIR KORUYAN KENT: BİRGİ

Yaklaşık 3 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir'in tarihi mahallesi Birgi, halen Aydınoğulları dönemindeki mimari dokusunu koruyor. Ödemiş ilçesine bağlı Birgi, milattan önce 750 yılından bu yana yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Sırtını yüksekliği 2 bin metreyi geçen Bozdağ'a dayaması ve karşısındaki ovayı gözetlemeye uygun yüksekliği nedeniyle tarihte tehditlere karşı güvenli bir merkez olan yerleşim, su kaynakları ve verimli topraklarıyla binlerce yıldır yaşam alanı olarak varlığını sürdürüyor.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN