Arama

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

Cumhurbaşkanlığının himayesinde St. Petersburg'ta gerçekleştirilen "Ayvazovski'nin İstanbul'u" performansında sanatçının 500'e yakın eseri müzik eşliğinde gösterime sunuldu.

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

IVAN KONSTANTİNOVİCH AİVAZOVSKY: ERMENİ ASILLI RUS AKADEMİK KLASİK VE ROMANTİK RESSAM

Küçük yaşlardan itibaren resme ilgi göstermiş olup 1887 tarihli bir resminde kendisini küçük bir çocuk olarak Feodosiya'ya hâkim bir yükseklikten şehri resmederken tasvir etmiştir. Resmin üzerinde "1825'te Aivaz" yazmaktadır. Hayatının çok erken bir döneminde, henüz 8 yaşında resme duyduğu ilgiyi ortaya koyan bu resim, aynı zamanda Feodosiya'nın onun üzerinde bıraktığı etkinin de güzel bir ifadesidir. Feodosiya, tarihi ve coğrafi özellikleriyle Aivazovsky'nin sanatçı kişiliğinin gelişmesine önemli ölçüde etki etmiştir.

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

On dokuzuncu yüzyılın Rus İmparatorluğu topraklarında Akdeniz iklimine yakın olan bölgede bulunmaktadır. Ivan Konstantinovich Aivazovsky'nin yetiştiği şehir; Tatarlar, Türkler, Ermeniler, Ruslar, Yahudiler ve Arapların iç içe yaşadığı bir şehirdi. Dolayısıyla Aivazovsky, günlük hayatta farklı kültür ve dillere aşina olmuştu. Feodosiya; şehrin toplumsal yapısına, mimarisine ve yaşayışına yansıyan kozmopolit yapısı dışında, bir deniz şehri olmasıyla da Aivazovsky'nin üzerinde derin izler bırakmıştır. Çocukluk döneminden itibaren Aivazovsky burada, kimi zaman süt liman kimi zaman fırtınalı, gün doğarken ve gün batarken, denizin tüm değişen hallerini gözlemleyebilme fırsatına erişmiştir.

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

AYVAZOVSKİ'NİN ST. PETERSBURG YOLCULUĞU

Resimleri şehrin yöneticisi Kaznaachev'e gösterilmiş, Kaznaachev, Aivazovsky'e destek vermiş ve görevi gereği Kırım'ın daha büyük bir şehri olan Simferepol'e taşınırken onu da yanında götürmüştür. Burada, St. Petersburg'la bağlantıları olan zengin ve asil Naryshkin ailesinden Natalia Feodorovna Naryshkin, onun resimlerini beğenerek St.Petersburg İmparatorluk Akademisi'ndeki ressam arkadaşı Tonci'ye yollamıştır. Bunun sonucunda Aivazovsky altı yıllık bir burs kazanmış ve 1833'te 15 yaşındayken St. Petersburg'a, ülkenin başkentine gitmiştir.

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

İMPARATORLUK AKADEMİSİ

Ülkenin sadece siyasi değil, kültürel başkentidir St. Petersburg. Uzun zamandır Katolik Batı'dan farklı çizgide bir kültürel gelişim süreci içerisinde olan Rusya, 18. yüzyılda batıdaki gelişmeleri yakinen takip etmeye başlamış ve bu yüzyılda Fransa, İtalya ve Almanya'dan pek çok sanatçı, Rus sarayının siparişlerine yanıt vermek üzere St.Petersburg'a gelmiştir. Onların sanatsal üretimleri ve uzmanlıklarıyla sağladıkları katkılara istinaden, 1757'de İmparatorluk Akademisi kurulmuştur. Okul resmi ve akademik tarzda bir eğitim veren kurum, 19. yy. başlarında St. Petersburg'un merkezinde bulunduğu bu kültürel değişim süreci resim alanında ilk meyvelerini vermeye başlamıştır.

Türkiye ve Rusya Ayvazovski’nin tablolarında buluştu

Pek çok Rus ressam yetişmekte ve St. Petersburg'un sanat ortamına dâhil olmaktadır. Aivazovsky'nin akademide devam ettiği manzara sınıfının başında bulunan Vorobiov, atmosfer koşulları üzerinde duran ve açık hava resmini savunan bir ressam olmuştur.

Sanat yaşamı boyunca eserlerinde atmosfer koşulları ile oldukça çok ilgilenen Aivazovsky'nin, hocasından etkilenmiş olduğu, en azından var olan ilgilerinin hocasının yaklaşımıyla örtüştüğü eserlerinden de gözlenebilmektedir.

2022 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN