Arama

Türk ve Dünya edebiyatının önemli yazarlarının ilham evleri

Her yazar kendi başına kalma, eserlerini sakin bir kafayla yazma ihtiyacı duyar. Bu nedenle önce kendi dünyalarını kurmak, sonra okuyucusunu bu dünyanın içine dâhil etmek isterler. Bir yazarın evi, ister koca bir köşk olsun isterse yıkık dökük bir kulübe, o yazarın bir parçası olur. Bu nedenle yazarların eserlerini yazdıkları bu ilham kaleleri her daim merak konusu olmuştur. Türk ve Dünya edebiyatının önemli yazarları eserlerini nasıl, hangi ortamda yazdılar, ne gibi kişisel eşyalara sahiptiler? Sizler için ünlü yazarların eserlerini yazdıkları ilham evlerini listeledik.

  • 1
  • 42
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rusya
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rusya

Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Yeraltından Notlar, Kumarbaz gibi zamanın ötesinde başyapıtlara imza atan büyük Rus yazar Dostoyevski, 1821'de Moskova'da doğsa da St. Petersburg'da yaşar. St. Petersburg'da 1971 yılında müzeye dönüştürülen bu evde hayata gözlerini yumar.

St. Petersburg, Dostoyevski'nin mühendislik eğitimi aldığı, ilk işine girdiği ve devlete karşı suç işlediği iddiasıyla tutuklandığı şehirdir. 5/2 Kuzneçniy Pereulok olarak bilinen adresteki bu binaya Ekim 1878'de ailesiyle taşınır. İlk hikâyesi Karamazov Kardeşleri de bu evde yazar. 28 Ocak 1881'de ölene dek 3 yıl burada yaşar. Epilepsi ve ciğerlerindeki rahatsızlıktan dolayı öldüğünde 59 yaşındadır. Müzede Dostoyevski'nin kendi el yazması notları, kalemi, çay bardağı gibi birçok özel eşyası görülebilir.

  • 3
  • 42
Heidegger, Schwarzwald
Heidegger, Schwarzwald

Martin Heidegger, manifestolarını kuytu bir ormanda yazmayı seviyordu. Kara Orman (Schwarzwald) bölgesindeki kulübesinde eserlerini üretti. Bu gizlenmiş orman, varlık hakkında teoriler üretmek için Heidegger'e yardımcı oldu.

  • 4
  • 42
Hegel, Stuttgart
Hegel, Stuttgart

Georg Wilhelm Friedrich Hegel, 1770 yılında bu evde doğdu. Yaşamının ilk 18 yılını Stuttgart'taki bu evde geçirdi. Yani, ailesi şehir dışına çıktığında lise arkadaşlarını eve aldığını varsayabiliriz. Bu ev, sonraları Hegel müzesine çevrildi.

  • 5
  • 42
Roald Dahl, İngiltere
Roald Dahl, İngiltere

Roald Dahl, ailesiyle birlikte Buckinghamshire, İngiltere'de yaşarken çocukları çok gürültücü olduğu için bir çalışma ortamına ihtiyaç duydu. Dylan Thomas'ın Galler'deki kulübesini gördükten sonra kendisine bahçesinde bir kulübe yaptı. Dahl, Charlie'nin Çikolata Fabrikası ve Matilda gibi bütün büyük eserlerini bu kulübede yazdı. Kendi kalça kemiği dâhil olmak üzere birçok fotoğraf, nesne ve hatıra eşyasını burada topladı.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN