Arama

Tarihin en önemli kütüphaneleri

Farklı dillerde ve farklı coğrafyalarda üretilen insanlığın ortak kültürel mirası ve uygarlığın belleğini oluşturan dev kütüphaneler, dünyadaki önemli çekim merkezleri arasında yer alıyor. Kayıt ve arşivler teknolojinin imkânlarıyla dijital ortama kaymaya başlasa da kütüphaneler, hala ülkelerin uygarlık birikimi, bilgi ve kültür seviyesini gösteren insanlığın ortak hafızası olma işlevini sürdürüyor. Özellikle Osmanlı Devleti içerisinde önemli vakıf kurumlarından olan kütüphaneler, yaklaşık 800 yıldır Anadolu topraklarında kültür, bilim, eğitim ve sanatın gelişimine katkı sağladı. Bir medeniyet ülkesi olan Osmanlı Devleti'nde de kitaba ve kütüphaneye önem verilirdi. O dönemlerde yaptırılıp günümüzde hala aktif olarak kullanılan bu kütüphaneler, Kanuni Sultan Süleyman'dan II. Abdülhamid'e kadar birçok sultan ve devlet adamının da yardımıyla kuruldu. İşte sizler için tarihin en önemli kütüphaneleri derledik.

  • 1
  • 64
İSKENDERİYE KRALİYET KÜTÜPHANESİ
İSKENDERİYE KRALİYET KÜTÜPHANESİ

İskenderiye kenti M.Ö 332 yılında Büyük İskender tarafından kuruldu. İskender'den sonra imparatorluk dağılmasıyla kumandanlarından Lagus'un oğlu Ptolemaios krallığını ilan etti. İskenderiye'yi merkez yaparak orayı sanat ve bilim merkezi haline getirdi. Burada inşa ettirdiği en önemli eser ise İskenderiye Kraliyet Kütüphanesi'ydi.

  • 2
  • 64
ÜÇ KEZ YAKILDI
ÜÇ KEZ YAKILDI

İskenderiye Kütüphanesi'nin üç kez yakıldığı rivayet edilir. Neden ve kim tarafından yakıldığı tartışmaları hala devam ederken çeşitli eserlerde ilk büyük yıkımın, İskenderiye'yi kuşattığı sıralarda Jül Sezar tarafından gerçekleştirildiği söylenir. Yakılan el yazma eserler, şehrin hamamlarında bir hafta boyunca yandığı söylenir.

  • 3
  • 64
KARAVİYYİN KÜTÜPHANESİ
KARAVİYYİN KÜTÜPHANESİ

Dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen Karaviyyin Üniversitesi'nin bünyesindeki kütüphane kültürel sürekliliğe fayda sağlayan en eski kurumlar arasında yer alır. 859 yılında Fatima Al-Fihri tarafından kurulan Karaviyyin Üniversitesi, Fas'ta kuruldu ve kurulduğu yıllardan beri kesintiye uğramadan eğitim vermeye devam etti.

  • 4
  • 64
KULLANIMDA OLAN DÜNYANIN EN ESKİ KÜTÜPHANESİ
KULLANIMDA OLAN DÜNYANIN EN ESKİ KÜTÜPHANESİ

Bu üniversitedeki kütüphane aynı zamanda dünyanın kullanımda olan en eski kütüphanesidir. Kütüphanede nadir eserlerin yanında 4 bin kadar el yazması eser barındırır. Kütüphanein en önemli parçaları 9. yüzyıldan kalma bir adet el yazması Kur'an ve İbn-i Rüşd tarafından yazılmış olan islami hukuk kitabıdır.

  • 5
  • 64
FRANSA ULUSAL KÜTÜPHANESİ
FRANSA ULUSAL KÜTÜPHANESİ

Temeli asırlar önce atılan Fransa Ulusal Kütüphanesi, dünyanın eski ve hala aktif olarak kullanılan kütüphanelerinden biridir. Açık kitap şeklinde tasarlanmış 4 kuleden oluşmaktadır. Fransa'da basılan her kitap, gazete ve dergiyi içinde bulunduran kuruma onu inşa ettiren eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand'ın adı verildi.

2024 Fikriyat. Tüm hakları saklıdır.
BİZE ULAŞIN